Halterde Olimpiyat madalyası kazananlar listesi
Olimpiyat Oyunları'nda halter yarışmalarında madalya kazananlar listesidir:
Mevcut program
Erkekler
Horoz sıklet
- –56 kg (1948–1968)
- 52–56 kg (1972–1992)
- 54–59 kg (1996)
- –56 kg (2000–2016)
- –61 kg (2020–)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1948 Londra ayrıntılar | Joseph DePietro Amerika Birleşik Devletleri | Julian Creus Büyük Britanya | Richard Tom Amerika Birleşik Devletleri |
1952 Helsinki ayrıntılar | Ivan Udodov Sovyetler Birliği | Mahmoud Namjoo İran | Ali Mirzaei İran |
1956 Melbourne ayrıntılar | Charles Vinci Amerika Birleşik Devletleri | Vladimir Stogov Sovyetler Birliği | Mahmoud Namjoo İran |
1960 Roma ayrıntılar | Charles Vinci Amerika Birleşik Devletleri | Yoshinobu Miyake Japonya | Esmaeil Elmkhah İran |
1964 Tokyo ayrıntılar | Aleksey Vakhonin Sovyetler Birliği | Imre Földi Macaristan | Shiro Ichinoseki Japonya |
1968 Mexico City ayrıntılar | Mohammad Nassiri İran | Imre Földi Macaristan | Henryk Trębicki Polonya |
1972 Münih ayrıntılar | Imre Földi Macaristan | Mohammad Nassiri İran | Gennady Chetin Sovyetler Birliği |
1976 Montreal ayrıntılar | Norair Nurikyan Bulgaristan | Grzegorz Cziura Polonya | Kenkichi Ando Japonya |
1980 Moskova ayrıntılar | Daniel Núñez Küba | Yurik Sarkisyan Sovyetler Birliği | Tadeusz Dembonczyk Polonya |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Wu Shude Çin | Lai Runming Çin | Masahiro Kotaka Japonya |
1988 Seul ayrıntılar | Oksen Mirzoyan Sovyetler Birliği | He Yingqiang Çin | Liu Shoubin Çin |
1992 Barselona ayrıntılar | Chun Byung-kwan Güney Kore | Liu Shoubin Çin | Luo Jianming Çin |
1996 Atlanta ayrıntılar | Tang Lingsheng Çin | Leonidas Sabanis Yunanistan | Nikolay Peshalov Bulgaristan |
2000 Sidney ayrıntılar | Halil Mutlu Türkiye | Wu Wenxiong Çin | Zhang Xiangxiang Çin |
2004 Atina ayrıntılar | Halil Mutlu Türkiye | Wu Meijin Çin | Sedat Artuç Türkiye |
2008 Pekin ayrıntılar | Long Qingquan Çin | Hoang Anh Tuan Vietnam | Eko Yuli Irawan Endonezya |
2012 Londra ayrıntılar | Om Yun-chol Kuzey Kore | Wu Jingbiao Çin | Tran Le Quoc Toan Vietnam |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Long Qingquan Çin | Om Yun-chol Kuzey Kore | Sinphet Kruaithong Tayland |
2020 Tokyo ayrıntılar | Li Fabin Çin | Eko Yuli Irawan Endonezya | Igor Son Kazakistan |
Hafif sıklet
- 60–67.5 kg (1920–1992)
- 64–70 kg (1996)
- 62–69 kg (2000–2016)
- 67–73 kg (2020)
- 61–73 kg (2024-)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1920 Antwerp ayrıntılar | Alfred Neuland Estonya | Louis Williquet Belçika | Florimond Rooms Belçika |
1924 Paris ayrıntılar | Edmond Decottignies Fransa | Anton Zwerina Avusturya | Bohumil Durdis Çekoslovakya |
1928 Amsterdam ayrıntılar | Hans Haas Avusturya | Ödül verilmedi | Fernand Arnout Fransa |
Kurt Helbig Almanya | |||
1932 Los Angeles ayrıntılar | René Duverger Fransa | Hans Haas Avusturya | Gastone Pierini İtalya |
1936 Berlin ayrıntılar | Robert Fein Avusturya | Ödül verilmedi | Karl Jansen Almanya |
Anwar Mesbah Mısır | |||
1948 Londra ayrıntılar | Ibrahim Shams Mısır | Attia Hamouda Mısır | James Halliday Büyük Britanya |
1952 Helsinki ayrıntılar | Tommy Kono Amerika Birleşik Devletleri | Yevgeny Lopatin Sovyetler Birliği | Vern Barberis Avustralya |
1956 Melbourne ayrıntılar | Ihor Rybak Sovyetler Birliği | Ravil Khabutdinov Sovyetler Birliği | Kim Chang-hee Güney Kore |
1960 Roma ayrıntılar | Viktor Bushuev Sovyetler Birliği | Tan Howe Liang Singapur | Abdul-Wahid Aziz Irak |
1964 Tokyo ayrıntılar | Waldemar Baszanowski Polonya | Vladimir Kaplunov Sovyetler Birliği | Marian Zieliński Polonya |
1968 Mexico City ayrıntılar | Waldemar Baszanowski Polonya | Parviz Jalayer İran | Marian Zieliński Polonya |
1972 Münih ayrıntılar | Mukharby Kirzhinov Sovyetler Birliği | Mladen Kuchev Bulgaristan | Zbigniew Kaczmarek Polonya |
1976 Montreal ayrıntılar | Petro Korol Sovyetler Birliği | Daniel Senet Fransa | Kazimierz Czarnecki Polonya |
1980 Moskova ayrıntılar | Yanko Rusev Bulgaristan | Joachim Kunz Doğu Almanya | Mincho Pashov Bulgaristan |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Yao Jingyuan Çin | Andrei Socaci Romanya | Jouni Grönman Finlandiya |
1988 Seul ayrıntılar | Joachim Kunz Doğu Almanya | Israel Militosyan Sovyetler Birliği | Li Jinhe Çin |
1992 Barselona ayrıntılar | Israel Militosyan Birleşik Takım | Yoto Yotov Bulgaristan | Andreas Behm Almanya |
1996 Atlanta ayrıntılar | Zhan Xugang Çin | Kim Myong-Nam Kuzey Kore | Attila Feri Macaristan |
2000 Sidney ayrıntılar | Galabin Boevski Bulgaristan | Georgi Markov Bulgaristan | Siarhei Laurenau Belarus |
2004 Atina ayrıntılar | Zhang Guozheng Çin | Lee Bae-young Güney Kore | Nikolaj Pešalov Hırvatistan |
2008 Pekin ayrıntılar | Liao Hui Çin | Vencelas Dabaya Fransa | Yordanis Borrero Küba |
2012 Londra ayrıntılar | Lin Qingfeng Çin | Triyatno Endonezya | Răzvan Martin Romanya |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Shi Zhiyong Çin | Daniyar Ismayilov Türkiye | Luis Javier Mosquera Kolombiya |
2020 Tokyo ayrıntılar | Shi Zhiyong Çin | Julio Mayora Venezuela | Rahmat Erwin Abdullah Endonezya |
Orta sıklet
- 67.5–75 kg (1920–1992)
- 70–76 kg (1996)
- 69–77 kg (2000–2016)
- 73–81 kg (2020)
- 73–89 kg (2024–)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1920 Antwerp ayrıntılar | Henri Gance Fransa | Pietro Bianchi İtalya | Albert Pettersson İsveç |
1924 Paris ayrıntılar | Carlo Galimberti İtalya | Alfred Neuland Estonya | Jaan Kikkas Estonya |
1928 Amsterdam ayrıntılar | Roger François Fransa | Carlo Galimberti İtalya | Guus Scheffer Hollanda |
1932 Los Angeles ayrıntılar | Rudolf Ismayr Almanya | Carlo Galimberti İtalya | Karl Hipfinger Avusturya |
1936 Berlin ayrıntılar | Khadr El-Touni Mısır | Rudolf Ismayr Almanya | Adolf Wagner Almanya |
1948 Londra ayrıntılar | Frank Spellman Amerika Birleşik Devletleri | Pete George Amerika Birleşik Devletleri | Kim Seong-jip Güney Kore |
1952 Helsinki ayrıntılar | Pete George Amerika Birleşik Devletleri | Gerry Gratton Kanada | Kim Seong-jip Güney Kore |
1956 Melbourne ayrıntılar | Fyodor Bogdanovsky Sovyetler Birliği | Pete George Amerika Birleşik Devletleri | Ermanno Pignatti İtalya |
1960 Roma ayrıntılar | Aleksandr Kurynov Sovyetler Birliği | Tommy Kono Amerika Birleşik Devletleri | Győző Veres Macaristan |
1964 Tokyo ayrıntılar | Hans Zdražila Çekoslovakya | Viktor Kurentsov Sovyetler Birliği | Masushi Ouchi Japonya |
1968 Mexico City ayrıntılar | Viktor Kurentsov Sovyetler Birliği | Masushi Ouchi Japonya | Károly Bakos Macaristan |
1972 Münih ayrıntılar | Yordan Bikov Bulgaristan | Mohamed Tarabulsi Lübnan | Anselmo Silvino İtalya |
1976 Montreal ayrıntılar | Yordan Mitkov Bulgaristan | Vardan Militosyan Sovyetler Birliği | Peter Wenzel Doğu Almanya |
1980 Moskova ayrıntılar | Asen Zlatev Bulgaristan | Aleksandr Pervi Sovyetler Birliği | Nedelcho Kolev Bulgaristan |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Karl-Heinz Radschinsky Batı Almanya | Jacques Demers Kanada | Dragomir Cioroslan Romanya |
1988 Seul ayrıntılar | Borislav Gidikov Bulgaristan | Ingo Steinhöfel Doğu Almanya | Aleksandar Varbanov Bulgaristan |
1992 Barselona ayrıntılar | Fedor Kassapu Birleşik Takım | Pablo Lara Küba | Kim Myong-Nam Kuzey Kore |
1996 Atlanta ayrıntılar | Pablo Lara Küba | Yoto Yotov Bulgaristan | Jon Chol-ho Kuzey Kore |
2000 Sidney ayrıntılar | Zhan Xugang Çin | Viktor Mitrou Yunanistan | Arsen Melikyan Ermenistan |
2004 Atina ayrıntılar | Taner Sağır Türkiye | Sergey Filimonov Kazakistan | Reyhan Arabacıoğlu Türkiye |
2008 Pekin ayrıntılar | Sa Jae-hyouk Güney Kore | Li Hongli Çin | Gevorg Davtyan Ermenistan |
2012 London ayrıntılar | Lü Xiaojun Çin | Lu Haojie Çin | Iván Cambar Küba |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Lü Xiaojun Çin | Mohamed Ihab Mısır | Chatuphum Chinnawong Tayland |
2020 Tokyo ayrıntılar | Lü Xiaojun Çin | Zacarías Bonnat Dominik Cumhuriyeti | Antonino Pizzolato İtalya |
Ağır sıklet
- +82.5 kg (1920–1948)
- +90 kg (1952–1968)
- 90–110 kg (1972–1976)
- 100–110 kg (1980–1992)
- 99–108 kg (1996)
- 94–105 kg (2000–2016)
- 96–109 kg (2020)
- 89–102 kg (2024–)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1920 Antwerp ayrıntılar | Filippo Bottino İtalya | Joseph Alzin Lüksemburg | Louis Bernot Fransa |
1924 Paris ayrıntılar | Giuseppe Tonani İtalya | Franz Aigner Avusturya | Harald Tammer Estonya |
1928 Amsterdam ayrıntılar | Josef Straßberger Almanya | Arnold Luhaäär Estonya | Jaroslav Skobla Çekoslovakya |
1932 Los Angeles ayrıntılar | Jaroslav Skobla Çekoslovakya | Václav Pšenička Çekoslovakya | Josef Straßberger Almanya |
1936 Berlin ayrıntılar | Josef Manger Almanya | Václav Pšenička Çekoslovakya | Arnold Luhaäär Estonya |
1948 Londra ayrıntılar | John Davis Amerika Birleşik Devletleri | Norbert Schemansky Amerika Birleşik Devletleri | Abraham Charité Hollanda |
1952 Helsinki ayrıntılar | John Davis Amerika Birleşik Devletleri | James Bradford Amerika Birleşik Devletleri | Humberto Selvetti Arjantin |
1956 Melbourne ayrıntılar | Paul Anderson Amerika Birleşik Devletleri | Humberto Selvetti Arjantin | Alberto Pigaiani İtalya |
1960 Roma ayrıntılar | Yury Vlasov Sovyetler Birliği | James Bradford Amerika Birleşik Devletleri | Norbert Schemansky Amerika Birleşik Devletleri |
1964 Tokyo ayrıntılar | Leonid Zhabotinsky Sovyetler Birliği | Yury Vlasov Sovyetler Birliği | Norbert Schemansky Amerika Birleşik Devletleri |
1968 Mexico City ayrıntılar | Leonid Zhabotinsky Sovyetler Birliği | Serge Reding Belçika | Joseph Dube Amerika Birleşik Devletleri |
1972 Münih ayrıntılar | Jaan Talts Sovyetler Birliği | Aleksandar Kraychev Bulgaristan | Stefan Grützner Doğu Almanya |
1976 Montreal ayrıntılar | Yury Zaitsev Sovyetler Birliği | Krastyu Semerdzhiev Bulgaristan | Tadeusz Rutkowski Polonya |
1980 Moskova ayrıntılar | Leonid Taranenko Sovyetler Birliği | Valentin Khristov Bulgaristan | György Szalai Macaristan |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Norberto Oberburger İtalya | Stefan Tasnadi Romanya | Guy Carlton Amerika Birleşik Devletleri |
1988 Seul ayrıntılar | Yury Zakharevich Sovyetler Birliği | József Jacsó Macaristan | Ronny Weller Doğu Almanya |
1992 Barselona ayrıntılar | Ronny Weller Almanya | Artur Akoyev Birleşik Takım | Stefan Botev Bulgaristan |
1996 Atlanta ayrıntılar | Timur Taymazov Ukrayna | Sergey Syrtsov Rusya | Nicu Vlad Romanya |
2000 Sidney ayrıntılar | Hossein Tavakkoli İran | Alan Tsagaev Bulgaristan | Said Saif Asaad Katar |
2004 Atina ayrıntılar | Dmitry Berestov Rusya | Ihor Razoronov Ukrayna | Gleb Pisarevskiy Rusya |
2008 Pekin ayrıntılar | Andrei Aramnau Belarus | Dmitry Klokov Rusya | Marcin Dołęga Polonya |
2012 Londra ayrıntılar | Navab Nassirshalal İran | Bartłomiej Bonk Polonya | Ivan Efremov Özbekistan |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Ruslan Nurudinov Özbekistan | Simon Martirosyan Ermenistan | Aleksandr Zaychikov Kazakistan |
2020 Tokyo ayrıntılar | Akbar Djuraev Özbekistan | Simon Martirosyan Ermenistan | Artūrs Plēsnieks Letonya |
Süper ağır sıklet
- +110 kg (1972–1992)
- +108 kg (1996)
- +105 kg (2000–2016)
- +109 kg (2020)
- +102 kg (2024–)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1972 Münih ayrıntılar | Vasily Alekseyev Sovyetler Birliği | Rudolf Mang Batı Almanya | Gerd Bonk Doğu Almanya |
1976 Montreal ayrıntılar | Vasily Alekseyev Sovyetler Birliği | Gerd Bonk Doğu Almanya | Helmut Losch Doğu Almanya |
1980 Moskova ayrıntılar | Sultan Rakhmanov Sovyetler Birliği | Jürgen Heuser Doğu Almanya | Tadeusz Rutkowski Polonya |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Dean Lukin Avustralya | Mario Martinez Amerika Birleşik Devletleri | Manfred Nerlinger Batı Almanya |
1988 Seul ayrıntılar | Aleksandr Kurlovich Sovyetler Birliği | Manfred Nerlinger Batı Almanya | Martin Zawieja Batı Almanya |
1992 Barselona ayrıntılar | Aleksandr Kurlovich Birleşik Takım | Leonid Taranenko Birleşik Takım | Manfred Nerlinger Almanya |
1996 Atlanta ayrıntılar | Andrei Chemerkin Rusya | Ronny Weller Almanya | Stefan Botev Avustralya |
2000 Sidney ayrıntılar | Hossein Rezazadeh İran | Ronny Weller Almanya | Andrei Chemerkin Rusya |
2004 Atina ayrıntılar | Hossein Rezazadeh İran | Viktors Ščerbatihs Letonya | Velichko Cholakov Bulgaristan |
2008 Pekin ayrıntılar | Matthias Steiner Almanya | Evgeny Chigishev Rusya | Viktors Ščerbatihs Letonya |
2012 Londra ayrıntılar | Behdad Salimi İran | Sajjad Anoushiravani İran | Ruslan Albegov Rusya |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Lasha Talakhadze Gürcistan | Gor Minasyan Ermenistan | Irakli Turmanidze Gürcistan |
2020 Tokyo ayrıntılar | Lasha Talakhadze Gürcistan | Ali Davoudi İran | Man Asaad Suriye |
Kadınlar
Sinek sıklet
- 48 kg (2000–2016)
- 49 kg (2020–)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2000 Sidney ayrıntılar | Tara Nott Amerika Birleşik Devletleri | Raema Lisa Rumbewas Endonezya | Sri Indriyani Endonezya |
2004 Atina ayrıntılar | Nurcan Taylan Türkiye | Li Zhuo Çin | Aree Wiratthaworn Tayland |
2008 Pekin ayrıntılar | Chen Wei-ling Çin Taipeisi | Im Jyoung-hwa Güney Kore | Pensiri Laosirikul Tayland |
2012 Londra ayrıntılar | Wang Mingjuan Çin | Hiromi Miyake Japonya | Ryang Chun-hwa Kuzey Kore |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Sopita Tanasan Tayland | Sri Wahyuni Agustiani Endonezya | Hiromi Miyake Japonya |
2020 Tokyo ayrıntılar | Hou Zhihui Çin | Saikhom Mirabai Chanu Hindistan | Windy Cantika Aisah Endonezya |
Hafif sıklet
- 58 kg (2000–2016)
- 59 kg (2020–)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2000 Sidney ayrıntılar | Soraya Jiménez Meksika | Ri Song Hui Kuzey Kore | Khassaraporn Suta Tayland |
2004 Atina ayrıntılar | Chen Yanqing Çin | Ri Song Hui Kuzey Kore | Wandee Kameaim Tayland |
2008 Pekin ayrıntılar | Chen Yanqing Çin | O Jong Ae Kuzey Kore | Wandee Kameaim Tayland |
2012 Londra ayrıntılar | Li Xueying Çin | Pimsiri Sirikaew Tayland | Rattikan Gulnoi Tayland |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Sukanya Srisurat Tayland | Pimsiri Sirikaew Tayland | Kuo Hsing-chun Çin Taipeisi |
2020 Tokyo ayrıntılar | Kuo Hsing-chun Çin Taipeisi | Polina Guryeva Türkmenistan | Mikiko Ando Japonya |
Hafif ağır sıklet
- 69 kg (2000–2016)
- 76 kg (2020)
- 71 kg (2024–)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2000 Sidney ayrıntılar | Lin Weining Çin | Erzsébet Márkus Macaristan | Karnam Malleswari Hindistan |
2004 Atina ayrıntılar | Liu Chunhong Çin | Eszter Krutzler Macaristan | Zarema Kasaeva Rusya |
2008 Pekin ayrıntılar | Oksana Slivenko Rusya | Leydi Solís Kolombiya | Abeer Abdelrahman Mısır |
2012 Londra ayrıntılar | Rim Jong-sim Kuzey Kore | Roxana Cocoș Romanya | Anna Nurmukhambetova Kazakistan |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Xiang Yanmei Çin | Zhazira Zhapparkul Kazakistan | Sara Ahmed Mısır |
2020 Tokyo ayrıntılar | Neisi Dajomes Ekvador | Katherine Nye Amerika Birleşik Devletleri | Aremi Fuentes Meksika |
Ağır sıklet
- 75 kg (2000–2016)
- 87 kg (2020–)
- 81 kg (2024–)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2000 Sidney ayrıntılar | María Isabel Urrutia Kolombiya | Ruth Ogbeifo Nijerya | Kuo Yi-hang Çin Taipeisi |
2004 Atina ayrıntılar | Pawina Thongsuk Tayland | Natalya Zabolotnaya Rusya | Valentina Popova Rusya |
2008 Pekin ayrıntılar | Alla Vazhenina Kazakistan | Lydia Valentín İspanya | Damaris Aguirre Meksika |
2012 Londra ayrıntılar | Lydia Valentín İspanya | Abeer Abdelrahman Mısır | Madias Nzesso Kamerun |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Rim Jong-sim Kuzey Kore | Darya Naumava Belarus | Lydia Valentín İspanya |
2020 Tokyo ayrıntılar | Wang Zhouyu Çin | Tamara Salazar Ekvador | Crismery Santana Dominik Cumhuriyeti |
Süper ağır sıklet
- +75 kg (2000–2016)
- +87 kg (2020)
- +81 kg (2024–)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2000 Sidney ayrıntılar | Ding Meiyuan Çin | Agata Wróbel Polonya | Cheryl Haworth Amerika Birleşik Devletleri |
2004 Atina ayrıntılar | Tang Gonghong Çin | Jang Mi-ran Güney Kore | Agata Wróbel Polonya |
2008 Pekin ayrıntılar | Jang Mi-ran Güney Kore | Ele Opeloge Samoa | Mariam Usman Nijerya |
2012 Londra ayrıntılar | Zhou Lulu Çin | Tatiana Kashirina Rusya | Jang Mi-ran Güney Kore |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Meng Suping Çin | Kim Kuk-hyang Kuzey Kore | Sarah Robles Amerika Birleşik Devletleri |
2020 Tokyo ayrıntılar | Li Wenwen Çin | Emily Campbell Büyük Britanya | Sarah Robles Amerika Birleşik Devletleri |
Sona erdirilen etkinlikler
Erkekler
Tek elle kaldırma
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1896 Atina ayrıntılar | Launceston Elliot Büyük Britanya | Viggo Jensen Danimarka | Alexandros Nikolopoulos Yunanistan |
İki elle kaldırma
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1896 Atina ayrıntılar | Viggo Jensen Danimarka | Launceston Elliot Büyük Britanya | Sotirios Versis Yunanistan |
1900 Paris | Olimpiyat programına dahil edilmedi | ||
1904 St. Louis ayrıntılar | Perikles Kakousis Yunanistan | Oscar Osthoff Amerika Birleşik Devletleri | Frank Kugler Amerika Birleşik Devletleri |
Çok yönlü dambıl yarışması
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1904 St. Louis ayrıntılar | Oscar Osthoff Amerika Birleşik Devletleri | Frederick Winters Amerika Birleşik Devletleri | Frank Kugler Amerika Birleşik Devletleri |
Sinek sıklet
- –52 kg (1972–1992)
- –54 kg (1996)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1972 Münih ayrıntılar | Zygmunt Smalcerz Polonya | Lajos Szűcs Macaristan | Sándor Holczreiter Macaristan |
1976 Montreal ayrıntılar | Aleksandr Voronin Sovyetler Birliği | György Kőszegi Macaristan | Mohammad Nassiri İran |
1980 Moskova ayrıntılar | Kanybek Osmonaliyev Sovyetler Birliği | Ho Bong-chol Kuzey Kore | Han Gyong-si Kuzey Kore |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Zeng Guoqiang Çin | Zhou Peishun Çin | Kazushito Manabe Japonya |
1988 Seul ayrıntılar | Sevdalin Marinov Bulgaristan | Chun Byung-kwan Güney Kore | He Zhuoqiang Çin |
1992 Barselona ayrıntılar | Ivan Ivanov Bulgaristan | Lin Qisheng Çin | Traian Cihărean Romanya |
1996 Atlanta ayrıntılar | Halil Mutlu Türkiye | Zhang Xiangsen Çin | Sevdalin Minchev Bulgaristan |
Tüy sıklet
- –60 kg (1920–1936)
- 56–60 kg (1948–1992)
- 59–64 kg (1996)
- 56–62 kg (2000–2016)
- 61–67 kg (2020)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1920 Antwerp ayrıntılar | Frans De Haes Belçika | Alfred Schmidt Estonya | Eugène Ryter İsviçre |
1924 Paris ayrıntılar | Pierino Gabetti İtalya | Andreas Stadler Avusturya | Arthur Reinmann İsviçre |
1928 Amsterdam ayrıntılar | Franz Andrysek Avusturya | Pierino Gabetti İtalya | Hans Wölpert Almanya |
1932 Los Angeles ayrıntılar | Raymond Suvigny Fransa | Hans Wölpert Almanya | Anthony Terlazzo Amerika Birleşik Devletleri |
1936 Berlin ayrıntılar | Anthony Terlazzo Amerika Birleşik Devletleri | Saleh Soliman Mısır | Ibrahim Shams Mısır |
1948 Londra ayrıntılar | Mahmoud Fayad Mısır | Rodney Wilkes Trinidad ve Tobago | Jafar Salmasi İran |
1952 Helsinki ayrıntılar | Rafael Chimishkyan Sovyetler Birliği | Nikolay Saksonov Sovyetler Birliği | Rodney Wilkes Trinidad ve Tobago |
1956 Melbourne ayrıntılar | Isaac Berger Amerika Birleşik Devletleri | Yevgeni Minaev Sovyetler Birliği | Marian Zieliński Polonya |
1960 Roma ayrıntılar | Yevgeny Minayev Sovyetler Birliği | Isaac Berger Amerika Birleşik Devletleri | Sebastiano Mannironi İtalya |
1964 Tokyo ayrıntılar | Yoshinobu Miyake Japonya | Isaac Berger Amerika Birleşik Devletleri | Mieczysław Nowak Polonya |
1968 Mexico City ayrıntılar | Yoshinobu Miyake Japonya | Dito Shanidze Sovyetler Birliği | Yoshiyuki Miyake Japonya |
1972 Münih ayrıntılar | Norair Nurikyan Bulgaristan | Dito Shanidze Sovyetler Birliği | János Benedek Macaristan |
1976 Montreal ayrıntılar | Nikolay Kolesnikov Sovyetler Birliği | Georgi Todorov Bulgaristan | Kazumasa Hirai Japonya |
1980 Moskova ayrıntılar | Viktor Mazin Sovyetler Birliği | Stefan Dimitrov Bulgaristan | Marek Seweryn Polonya |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Chen Weiqiang Çin | Gelu Radu Romanya | Tsai Wen-Yee Çin Taipeisi |
1988 Seul ayrıntılar | Naim Süleymanoğlu Türkiye | Stefan Topurov Bulgaristan | Ye Huanming Çin |
1992 Barselona ayrıntılar | Naim Süleymanoğlu Türkiye | Nikolay Peshalov Bulgaristan | He Yingqiang Çin |
1996 Atlanta ayrıntılar | Naim Süleymanoğlu Türkiye | Valerios Leonidis Yunanistan | Xiao Jiangang Çin |
2000 Sidney ayrıntılar | Nikolaj Pešalov Hırvatistan | Leonidas Sabanis Yunanistan | Gennady Oleshchuk Belarus |
2004 Atina ayrıntılar | Shi Zhiyong Çin | Le Maosheng Çin | Israel José Rubio Venezuela |
2008 Pekin ayrıntılar | Zhang Xiangxiang Çin | Diego Salazar Kolombiya | Triyatno Endonezya |
2012 Londra ayrıntılar | Kim Un-guk Kuzey Kore | Óscar Figueroa Kolombiya | Eko Yuli Irawan Endonezya |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Óscar Figueroa Kolombiya | Eko Yuli Irawan Endonezya | Farkhad Kharki Kazakistan |
2020 Tokyo ayrıntılar | Chen Lijun Çin | Luis Javier Mosquera Kolombiya | Mirko Zanni İtalya |
Hafif ağır sıklet
- 75–82.5 kg (1920–1992)
- 76–83 kg (1996)
- 77–85 kg (2000–2016)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1920 Antwerp ayrıntılar | Ernest Cadine Fransa | Fritz Hünenberger İsviçre | Erik Pettersson İsveç |
1924 Paris ayrıntılar | Charles Rigoulot Fransa | Fritz Hünenberger İsviçre | Leopold Friedrich Avusturya |
1928 Amsterdam ayrıntılar | El Sayed Nosseir Mısır | Louis Hostin Fransa | Jan Verheijen Hollanda |
1932 Los Angeles ayrıntılar | Louis Hostin Fransa | Svend Olsen Danimarka | Henry Duey Amerika Birleşik Devletleri |
1936 Berlin ayrıntılar | Louis Hostin Fransa | Eugen Deutsch Almanya | Ibrahim Wasif Mısır |
1948 Londra ayrıntılar | Stanley Stanczyk Amerika Birleşik Devletleri | Harold Sakata Amerika Birleşik Devletleri | Gösta Magnusson İsveç |
1952 Helsinki ayrıntılar | Trofim Lomakin Sovyetler Birliği | Stanley Stanczyk Amerika Birleşik Devletleri | Arkady Vorobyov Sovyetler Birliği |
1956 Melbourne ayrıntılar | Tommy Kono Amerika Birleşik Devletleri | Vasilijs Stepanovs Sovyetler Birliği | Jim George Amerika Birleşik Devletleri |
1960 Roma ayrıntılar | Ireneusz Palinski Polonya | Jim George Amerika Birleşik Devletleri | Jan Bochenek Polonya |
1964 Tokyo ayrıntılar | Rudolf Plyukfelder Sovyetler Birliği | Géza Tóth Macaristan | Győző Veres Macaristan |
1968 Mexico City ayrıntılar | Boris Selitsky Sovyetler Birliği | Vladimir Belyaev Sovyetler Birliği | Norbert Ozimek Polonya |
1972 Münih ayrıntılar | Leif Jenssen Norveç | Norbert Ozimek Polonya | György Horváth Macaristan |
1976 Montreal ayrıntılar | Valery Shary Sovyetler Birliği | Trendafil Stoychev Bulgaristan | Péter Baczakó Macaristan |
1980 Moskova ayrıntılar | Yurik Vardanyan Sovyetler Birliği | Blagoy Blagoev Bulgaristan | Dušan Poliačik Çekoslovakya |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Petre Becheru Romanya | Robert Kabbas Avustralya | Ryoji Isaoka Japonya |
1988 Seul ayrıntılar | Israil Arsamakov Sovyetler Birliği | István Messzi Macaristan | Lee Hyung-kun Güney Kore |
1992 Barselona ayrıntılar | Pyrros Dimas Yunanistan | Krzysztof Siemion Polonya | Ödül verilmedi |
1996 Atlanta ayrıntılar | Pyrros Dimas Yunanistan | Marc Huster Almanya | Andrzej Cofalik Polonya |
2000 Sidney ayrıntılar | Pyrros Dimas Yunanistan | Marc Huster Almanya | Giorgi Asanidze Gürcistan |
2004 Atina ayrıntılar | Giorgi Asanidze Gürcistan | Andrei Rybakou Belarus | Pyrros Dimas Yunanistan |
2008 Pekin ayrıntılar | Lu Yong Çin | Tigran Martirosyan Ermenistan | Jadier Valladares Küba |
2012 Londra ayrıntılar | Adrian Zieliński Polonya | Kianoush Rostami İran | Tarek Yehia Mısır |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Kianoush Rostami İran | Tian Tao Çin | Denis Ulanov Kazakistan |
İlk ağır sıklet
- 90–100 kg (1980–1992)
- 91–99 kg (1996)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1980 Moskova ayrıntılar | Ota Zaremba Çekoslovakya | Igor Nikitin Sovyetler Birliği | Alberto Blanco Küba |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Rolf Milser Batı Almanya | Vasile Groapa Romanya | Pekka Niemi Finlandiya |
1988 Seul ayrıntılar | Pavel Kuznetsov Sovyetler Birliği | Nicu Vlad Romanya | Peter Immesberger Batı Almanya |
1992 Barselona ayrıntılar | Viktor Tregubov Birleşik Takım | Timur Taymazov Birleşik Takım | Waldemar Malak Polonya |
1996 Atlanta ayrıntılar | Akakios Kakiasvilis Yunanistan | Anatoly Khrapaty Kazakistan | Denys Gotfrid Ukrayna |
Orta ağır sıklet
- 82.5 kg–90 kg (1952–1992)
- 83–91 kg (1996)
- 85–94 kg (2000–2016)
- 81–96 kg (2020)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1952 Helsinki ayrıntılar | Norbert Schemansky Amerika Birleşik Devletleri | Grigory Novak Sovyetler Birliği | Lennox Kilgour Trinidad ve Tobago |
1956 Melbourne ayrıntılar | Arkady Vorobyov Sovyetler Birliği | David Sheppard Amerika Birleşik Devletleri | Jean Debuf Fransa |
1960 Roma ayrıntılar | Arkady Vorobyov Sovyetler Birliği | Trofim Lomakin Sovyetler Birliği | Louis Martin Büyük Britanya |
1964 Tokyo ayrıntılar | Vladimir Golovanov Sovyetler Birliği | Louis Martin Büyük Britanya | Ireneusz Paliński Polonya |
1968 Mexico City ayrıntılar | Kaarlo Kangasniemi Finlandiya | Jaan Talts Sovyetler Birliği | Marek Gołąb Polonya |
1972 Münih v | Andon Nikolov Bulgaristan | Atanas Shopov Bulgaristan | Hans Bettembourg İsveç |
1976 Montreal ayrıntılar | David Rigert Sovyetler Birliği | Lee James Amerika Birleşik Devletleri | Atanas Shopov Bulgaristan |
1980 Moskova ayrıntılar | Péter Baczakó Macaristan | Rumen Aleksandrov Bulgaristan | Frank Mantek Doğu Almanya |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Nicu Vlad Romanya | Dumitru Petre Romanya | David Mercer Büyük Britanya |
1988 Seul ayrıntılar | Anatoly Khrapaty Sovyetler Birliği | Nail Mukhamedyarov Sovyetler Birliği | Slawomir Zawada Polonya |
1992 Barselona ayrıntılar | Kakhi Kakhiashvili Birleşik Takım | Sergey Syrtsov Birleşik Takım | Sergiusz Wolczaniecki Polonya |
1996 Atlanta ayrıntılar | Aleksey Petrov Rusya | Leonidas Kokas Yunanistan | Oliver Caruso Almanya |
2000 Sidney ayrıntılar | Akakios Kakiasvilis Yunanistan | Szymon Kołecki Polonya | Aleksey Petrov Rusya |
2004 Atina ayrıntılar | Milen Dobrev Bulgaristan | Khadzhimurat Akkaev Rusya | Eduard Tyukin Rusya |
2008 Pekin ayrıntılar | Szymon Kołecki Polonya | Arsen Kasabiev Gürcistan | Yoandry Hernández Küba |
2012 Londra ayrıntılar | Saeid Mohammadpour İran | Kim Min-jae Güney Kore | Tomasz Zieliński Polonya |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Sohrab Moradi İran | Vadzim Straltsou Belarus | Aurimas Didžbalis Litvanya |
2020 Tokyo ayrıntılar | Fares El-Bakh Katar | Keydomar Vallenilla Venezuela | Anton Pliesnoi Gürcistan |
Kadınlar
Tüy sıklet
- 53 kg (2000–2016)
- 55 kg (2020)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2000 Sidney ayrıntılar | Yang Xia Çin | Li Fengying Çin Taipeisi | Winarni Binti Slamet Endonezya |
2004 Atina ayrıntılar | Udomporn Polsak Tayland | Raema Lisa Rumbewas Endonezya | Mabel Mosquera Kolombiya |
2008 Pekin ayrıntılar | Prapawadee Jaroenrattanatarakoon Tayland | Yoon Jin-hee Güney Kore | Raema Lisa Rumbewas Endonezya |
2012 Londra ayrıntılar | Hsu Shu-ching Çin Taipeisi | Citra Febrianti Endonezya | Iulia Paratova Ukrayna |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Hsu Shu-ching Çin Taipeisi | Hidilyn Diaz Filipinler | Yoon Jin-hee Güney Kore |
2020 Tokyo ayrıntılar | Hidilyn Diaz Filipinler | Liao Qiuyun Çin | Zulfiya Chinshanlo Kazakistan |
Orta sıklet
- 63 kg (2000–2016)
- 64 kg (2020)
Branş | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2000 Sidney ayrıntılar | Chen Xiaomin Çin | Valentina Popova Rusya | Ioanna Khatziioannou Yunanistan |
2004 Atina ayrıntılar | Nataliya Skakun Ukrayna | Hanna Batsiushka Belarus | Tatsiana Stukalava Belarus |
2008 Pekin ayrıntılar | Pak Hyon-suk Kuzey Kore | Lu Ying-chi Çin Taipeisi | Christine Girard Kanada |
2012 Londra ayrıntılar | Christine Girard Kanada | Milka Maneva Bulgaristan | Luz Acosta Meksika |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Deng Wei Çin | Choe Hyo-sim Kuzey Kore | Karina Goricheva Kazakistan |
2020 Tokyo ayrıntılar | Maude Charron Kanada | Giorgia Bordignon İtalya | Chen Wen-huei Çin Taipeisi |
Ayrıca bakınız
- Dünya Halter Şampiyonası'nda madalya kazananlar listesi (erkekler)
- Dünya Halter Şampiyonası'nda madalya kazananlar listesi (kadınlar)
Kaynakça
- Uluslararası Olimpiyat Komitesi veri tabanı 9 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.