Azerbejdžan na Olimpijskim igrama 2012.
Azerbejdžan na olimpijskim igrama | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||
Letnje olimpijske igre 2012. (London) | ||||||||||
takmičara | 53 u 14 sport. | |||||||||
nosilac zastave | Elnur Mamadli | |||||||||
medalje poz.: 30. | Zlato 2 | Srebro 2 | Bronza 6 | Ukupno 10 | ||||||
Učešća na olimpijadama | ||||||||||
Letnje OI | ||||||||||
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 | ||||||||||
Zimske OI | ||||||||||
1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 | ||||||||||
Ostala učešća sportista | ||||||||||
Sovjetski Savez (1952–1988) Ujedinjeni tim (1992) |
Azerbejdžan je učestvovao na Letnjim olimpijskim igrama 2012. u Londonu i bilo je to njihovo 5. učešće na Letnjim olimpijskim igrama.
Azerbejdžansku delegaciju na ovim igrama činilo je 53 sportista (39 muškaraca i 14 žena) koji su se takmičili u 14 sportova. Nacionalnu zastavu na defileu nacija tokom svečanog otvaranja igara 27. jula nosio je hudista Elnur Mamadli. Najbrojniji sportski savez u azerbejdžanskoj delegaciji bili su rvači sa 13 takmičara, ispred džudista i bokserske reprezentacije koje su brojale po 8 članova.
Sa ukupno 10 osvojenih medalja (po dva zlata i srebra i 6 bronzi) bilo je to najuspešnije učešće Azerbejdžana na olimpijskim igrama, zauzevši 30. mesto među nacijama po broju osvojenih medalja. Najuspešniji su bili rvači koji su osvojili 7 odličja uključujući i oba zlata (Togrul Asgarov i Šarif Šarifov).
Najstarija na ovim igrama, je bila takmičarka u streljaštvu Irada Ašumova sa 54 godine i 158 dana što je ujedno i nastariji učesnik na olimpijskim igrama u istori olimpijskog sporta Azerbejdžana.[1] Pored ovog Ašumova je postavila još jedan rekord kao azerbejdžanski sportista sa najviše učestvovanja na olimpijskim igrama sa 4 učešća.[2]
Najmlađa je bila takmičarka u tekvondou Ferida Azizova sa 17 godina i 66 dana.[3]
Osvajači medalja
- Glavni članak: Bilans medalja na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
|
|
Učesnici po sportovima
Sport | Muškarci | Žene | Ukupno |
---|---|---|---|
Atletika | 2 | 1 | 3 |
Biciklizam | 0 | 1 | 1 |
Boks | 7 | 1 | 8 |
Veslanje | 1 | 1 | 2 |
Gimnastika | 1 | 1 | 2 |
Dizanje tegova | 5 | 1 | 6 |
Kajak i kanu | 3 | 0 | 3 |
Konjičko sport | 1 | 0 | 1 |
Mačevanje | 0 | 1 | 1 |
Plivanje | 1 | 1 | 2 |
Rvanje | 11 | 2 | 13 |
Streljaštvo | 0 | 1 | 1 |
Tekvondo | 1 | 1 | 2 |
Džudo | 6 | 2 | 8 |
14 sportova | 39 | 14 | 53 |
Atletika
- Glavni članak: Atletika na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
- Muškarci
Atletičar | Disciplina | Kvalifikacije | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Rez. | Plas. | Rez. | Plas. | ||
Hajle Ibrahimov | 5.000 m | 13:25,23 | 1. KV | 13:45,37 | 9. |
Dmitrij Maršin | Kladivo | 72,85 | 19. | Nije se plasirao |
- Žene
Atletičarka | Disciplina | Kvalifikacije | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Rez. | Plas. | Rez. | Plas. | ||
Lajes Abdulajeva | 5.000 m | 15:45,69 | 17. | Nije se plasirala |
Biciklizam
- Glavni članak: Biciklizam na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
- Drum
Biciklistkinja | Disciplina | Rezultat | Plasman |
---|---|---|---|
Jelena Čalih | Drumska trka (Ž) | Nije završila trku | |
Hronometar (Ž) | 41:47,06 | 20. |
Boks
- Glavni članak: Boks na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
Bokser | Kategorija | 1. kolo | 2. kolo | Četvrtfinale | Polufinale | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Plas. | ||
Elvin Mamišzadeh | Muva | N. Tjogscogt IZG 11:18 | Nije se plasirao | ||||
Magomed Abdulhamidov | Bantam | S. Šimicu IZG NAP* | Nije se plasirao | ||||
Hejbatula Hadžialijev | Poluvelter | A. Houja IZG 19:16 | Nije se plasirao | ||||
Soltan Migitinov | Srednja | M. Hikal POB 20:12 | E. F. Florenčino IZG 24:11 | Nije se plasirao | |||
Vatan Husejnli | Poluteška | K. Gongora IZG 9:8 | Nije se plasirao | ||||
Tejmur Mamadov | Teška | Dž. Opetaja POB 12:11 | S. Karnejev POB 19:19 | K. Ruso IZG 13:15 | Nije se plasirao | 03 | |
Magomedrasul Madžidov | Superteška | M. Mvamba POB nokautom | M. Omarov POB 17:14 | R. Kamarele IZG 12:13 | Nije se plasirao | 03 |
NAP* Sudije su prvobitno pobedu dodelile azerskom borcu na poene 22:17. Nakon žalbe japanske delegacije da su sudije previdele čak 3 nedozvoljena udarca koje je zadao Abdulhamidov i nakon pregledavanja snimka, odluka je promenjena i za pobednika je proglašen japanski bokser.[4]
- Žene
Bokser | Kategorija | 1. kolo | Četvrtfinale | Polufinale | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Plas. | ||
Jelena Vistropova | Srednja | E. Ogoke IZG 12:14 | Nije se plasirala |
Veslanje
- Glavni članak: Veslanje na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
- Muškarci
Veslač | Disciplina | Kvalifikacije | Repesaž | Četvrtfinale | Polufinale | Finale | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Mesto | Vreme | Mesto | Vreme | Mesto | Vreme | Mesto | Vreme | Mesto | ||
Aleksandar Aleksandrov | Skif | 6:49,81 | 2. ČF | Slobodan | 6:56,36 | 3. PF | 7:20,80 | 3. FA | 7:09,42 | 5. |
- Žene
Veslač | Disciplina | Kvalifikacije | Repesaž | Četvrtfinale | Polufinale | Finale | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Mesto | Vreme | Mesto | Vreme | Mesto | Vreme | Mesto | Vreme | Mesto | ||
Natalija Mustafajeva | Skif | 7:46,01 | 2. ČF | Slobodna | 8:00,26 | 3. PF | 8:06,83 | 6. FB | 8:23,64 | 12. |
Legenda: ČF= plasman u četvrtfinale; PF= plasman u polufinale; FA= plasman u A finale; FB= plasman u B finale;
Gimnastika
- Glavni članak: Gimnastika na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
- Muškarci
Gimnastičar | Disciplina | Kvalifikacije | Finale | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sprava | Ukupno | Plas. | Sprava | Ukupno | Plas | ||||||||||||
Pa | KsH | K | Pr | R | V | P | KsH | K | Pr | R | V | ||||||
Šakir Šihalijev | Višeboj | 14.600 | 12.866 | 13.166 | 15.433 | 13.666 | 10.633 | 80.364 | 40. | Nije se plasirao |
- Ritmička gimnastika
Gimnastičarke | Disciplina | Kvalifikacije | Finale | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Obruč | Lopta | Čunjevi | Traka | Ukupno | Plas. | Obruč | Lopta | Čunjevi | Traka | Ukupno | Plas. | ||
Alija Garajeva | Pojedinačno | 27.450 | 28.350 | 27.850 | 28.200 | 111.850 | 3. KV | 27.925 | 27.825 | 27.575 | 28.250 | 111.575 | 4. |
Dizanje tegova
- Glavni članak: Dizanje tegova na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
- Muškarci
Dizač | Disciplina | Trzaj | Izbačaj | Ukupno | Plasman | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rez. | Plas. | Rez. | Plas. | ||||
Valentin Hristov | - do 56 kg | 127 | 2. | 159 | 2. | 286 | 03 |
Afgan Bajramov | - do 69 kg | NZV | — | — | — | NZV | |
Sardar Hasanov* | 145 | 5. | 176 | 8. | 321 | 8. | |
Intigam Zairov | - do 94 kg | 182 | 3. | 215 | 7. | 397 | 6. |
Veličko Čolakov | - preko 105 kg | Odustao zbog povrede |
* Sardar Hasanov je na takmičenje došao kao zamena za povređenog Ivana Stojcova.[5]
- Žene
Dizač | Disciplina | Trzaj | Izbačaj | Ukupno | Plasman | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rez. | Plas. | Rez. | Plas. | ||||
Bojanka Kostova | - do 58 kg | 105 | 3. | 128 | 3. | 233 | 5. |
Kajak i kanu
- Glavni članak: Kajak i kanu na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
Kajakaš | Disciplina | Kvalifikacije | Polufinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rez. | Plas. | Rez. | Plas. | Rez. | Plas. | ||
Valentin Demjanenko | C-1 200 m | 44,194 | 7. | Nije se plasirao | |||
Sergej Bezuglij Maksim Prokopenko | C-2 1.000 m | 3:38,042 | 1. FA | Slobodni | 3:37,219 | 4. |
FA = plasman u A finale
Konjički sport
- Glavni članak: Konjički sport na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
- Preponsko jahanje pojedinačno
Džokej | Grlo | Disciplina | Kvalifikacije | Finale | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. nastup | 2. nastup | 3. nastup | Nastup A | Nastup B | Ukupno | |||||||||||
Kazna | Plas. | Kazna | Ukupno | Plas. | Kazna | Ukupno | Plas. | Kazna | Ukupno | Plas. | Kazna | Ukupno | Plas. | |||
Džamal Rahimov | Ratnik | Prepone pojedinačno | 5 | 53. | 13 | 18 | 60. | Nisu se plasirali |
Mačevanje
- Glavni članak: Mačevanje na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
Mačevalkinja | Disiplina | 1. kolo | 2. kolo | 3. kolo | Četvrtfinale | Polufinale | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Plas. | ||
Sabina Mikina | Sablja | A. Buždoso POB 16:13 | O. Harlan IZG 10:15 | Nije se plasirala |
Plivanje
- Glavni članak: Plivanje na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
- Muškarci
Plivač | Disciplina | Kvalifikacije | Polufinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rez. | Plas. | Rez. | Plas. | Rez. | Plas. | ||
Jevgenij Lazuka | 100 m delfin | 53,86 | 38. | Nije se plasirao |
- Žene
Plivačica | Disciplina | Kvalifikacije | Polufinale | Finale | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rez. | Plas. | Rez. | Plas. | Rez. | Plas. | ||||||
Oksana Hatamhanova | 100 m prsno | 1:25,52 | 44. | Nije se plasirala |
Rvanje
- Glavni članak: Rvanje na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
Legenda:
- T - pobeda/poraz tušem
- TP - pobeda/poraz na tehničke poene
- BTP - pobeda/poraz bez tehničkih poena
- Slobodni stil za muškarce
Rvač | Kategorija | Kvalifikacije | 1. kolo | Četvrtfinale | Polufinale | Repasaž 1 | Repasaž 2 | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Plas. | ||
Toghrul Asgarov | - do 60 kg | T. Šlajher POB 3:1 TP | K. Jumoto POB 3:1 TP | K. Skot POB 3:0 BTP | Besik Kuduhov POB 3:0 BTP | 02 | |||
Džabrail Hasanov | - do 66 kg | L. Bazan POB 3–1 TP | A. Šabanov POB 3–1 TP | T. Jonemicu IZG 0–3 BTP | L. Lopez IZG 1–3 TP | 5. | |||
Ašraf Alijev | - do 74 kg | S. Takatani POB 3:0 BTP | D. Carguš IZG 1:3 TP | Nije se plasirao | 9. | ||||
Šarif Šarifov | - do 84 kg | I. Boljukbaši POB 3:1 TP | Dž. Herbert POB 3:1 TP | E. Lašgari POB 3:1 TP | H. Espinal POB 3:1 TP | 02 | |||
Hetag Gazjumov | - do 96 kg | R. Šejhov POB 3–0 BTP/sup> | V. Andrejcev IZG 1:3 BTP | Nije se plasirao | R. Iskandari POB 3:1 TP | R. Jazdani POB PRE | 03 | ||
Džamaladin Magomedov | - do 120 kg | B. Mahov IZG 0:3 BTP | Nije se plasirao | 16. |
- Grčko-rimski stil za muškarce
Rvač | Kategorija | Kvalifikacije | 1. kolo | Četvrtfinale | Polufinale | Repasaž 1 | Repasaž 2 | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Plas. | ||
Rovšan Bajramov | - do 55 kg | M. Simjonov POB 3:0 BTP | S. Mango POB 3:0 BTP | Li Šuđin POB 3:0 BTP | Čoj G. Dž. POB 3:0 BTP | H. Surijan IZG 0:3 BTP | 02 | ||
Hasan Alijev | - do 60 kg | S. A. Berge POB 3:1 TP | J. Džihjun POB 3:0 BTP | Revaz Lašhi IZG 1:3 TP | Z. Kuramagomedov IZG 0:3 BTP | 5. | |||
Emin Ahmadov | - do 74 kg | N. Žugaj POB 3:0 BTP | Z. Datunašvili POB 3:0 BTP | Arsen Džulfalakjan IZG 0:3 BTP | A. Kikinov POB 3:1 TP | 03 | |||
Saman Tahmasebi | - do 84 kg | V. Gegešidze IZG 1:3 TP | Nije se plasirao | 11. | |||||
Šalva Gadabadze | - do 96 kg | R. Totrov IZG 1:3 TP | Nije se plasirao | Dž. Lidberg IZG 1:3 TP | Nije se plasirao | 10. |
- Slobodni stil za žene
Rvač | Kategorija | Kvalifikacije | 1. kolo | Četvrtfinale | Polufinale | Repasaž 1 | Repasaž 2 | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Plas. | ||
Marija Stadnik | - do 48 kg | K. Čun POB 3:0 BTP | I. Matkovska POB 3:1 TP | I. Merleni POB 3:0 BTP | H. Obara IZG 1:3 TP | 02 | |||
Julija Ratkevič | - do 55 kg | M. Prevolaraki POB 3:0BTP | S. Jošida IZG 0:3 BTP | Nije se plasirala | K. Kempbel POB 0:3 BTP | V. Žolobova POB 3:1 TP | 03 |
Streljaštvo
- Glavni članak: Streljaštvo na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
- Žene
Strelac | Disciplina | Kvalifikacije | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Pog. | Plas. | pog. | Plas. | |||
Irada Ašumova | MK pištolj 25m | 578 | 23. | Nije se plasirala | ||
V. pištolj 10 m | 372 | 39. | Nije se plasirala |
Tekvondo
- Glavni članak: Tekvondo na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
Takmičar | Disciplina | Kvalifikacije | Četvrtfinale | Polufinale | Repesaž polufinale | Repesaž finale | Finale | Mesto |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | |||
Ramin Azizov | - do 80 kg (M) | S. Lopez POB 3:2 | M. Sarmijento IZG 1:2 | Nije se plasirao | ||||
Farida Azizova | - do 67 kg (Ž) | K. Seržeri IZG 0:1 | Nije se plasirala |
Džudo
- Glavni članak: Džudo na Letnjim olimpijskim igrama 2012.
- Muškarci
Džudoka | kategorija | 1. kolo | 2. kolo | 3. kolo | Četvrtfinale | Polufinale | Repasaž 1 | Repasaž 2 | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Plas. | ||
Ilgar Mušhijev | – do 60 kg | O. Davtjan IZG 0000–0101 | Nije se plasirao | |||||||
Tarlan Karimov | – do 66 kg | M. Mogušhov POB 0021–0011 | A. Avad POB 0000–0002 | S. Uriarte IZG 0001–0021 | Nije se plasirao | P. Zagrodnik IZG 0000–0010 | Nije se palsirao | 7. | ||
Rustam Orujov | – do 73 kg | G. van Zil POB 0100–0101 | M. Isajev IZG 0000–1001 | Nije se plasirao | ||||||
Elnur Mamadli | – do 81 kg | Valoa-Fortije IZG 0001–0001 | Nije se plasirao | |||||||
Elhan Mamadov | – do 90 kg | K. Lambert POB 0111–0001 | D. N. Song IZG 0011–0000 | Nije se plasirao | ||||||
Elmar Gasimov | – do 100 kg | M. Rakov POB 0000–0011 | L. Žoržolijani POB 0011–0002 | H. T. Hvang IZG 0002–0021 | Nije se plasirao | R. Sajidov IZG 0000–1000 | Nije se plasirao | 7 |
- Žene
Džudoka | kategorija | 1. kolo | 2. kolo | Četvrtfinale | Polufinale | Repasaž 1 | Repasaž 2 | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Protivnik Rezultat | Plas. | ||
Kifajat Gasimova | – do 57 kg | K. Macumoto IZG 0000–0010 | Nije se plasirala | ||||||
Ramila Usubova | – do 63 kg | G. Hajtbajeva POB 0111–0000 | Džoung D. V. IZG 1000–0000 | Nije se plasirala |
Vidi još
Reference
- ↑ „Azerbejdžan na olimpijskim igrama sajt sports-reference”. Arhivirano iz originala na datum 2016-06-24. Pristupljeno 2015-06-28.
- ↑ „Profil Irade Ašumove na sajtu sports-reference”. Arhivirano iz originala na datum 2012-12-16. Pristupljeno 2015-06-28.
- ↑ „Azerbejdžan na Letnjim olimpijskim igrama 2012. na sajtu sports-reference”. Arhivirano iz originala na datum 2012-12-07. Pristupljeno 2015-06-28.
- ↑ Japanese Managed to Get Abdulhamidov Disqualified. Azerisport. 2 August 2012.
- ↑ Change on Azerbaijani Olympic Team Arhivirano 2013-01-02 na Archive.is-u. Zerkalo. 20 July 2012.
Spoljašnje veze
- Olimpijski komitet Azerbejdžana (az) (en)
- Profil nacije na LOI 2012. (en)
- p
- r
- u
Alžir • Angola • Benin • Bocvana • Burkina Faso • Burundi • Gabon • Gambija • Gana • Gvineja • Gvineja Bisao • DR Kongo • Egipat • Ekvatorijalna Gvineja • Eritreja • Etiopija • Zambija • Zelenortska ostrva • Zimbabve • Južnoafrička Republika • Kamerun • Kenija • Komori • Kongo • Lesoto • Liberija • Libija • Madagaskar • Malavi • Mali • Maroko • Mauritanija • Mauricijus • Mozambik • Namibija • Niger • Nigerija • Obala Slonovače • Ruanda • Sao Tome i Prinsipe • Svazilend • Sejšeli • Senegal • Sijera Leone • Somalija • Sudan • Tanzanija • Togo • Tunis • Uganda • Centralnoafrička Republika • Čad • Džibuti
Antigva i Barbuda • Argentina • Aruba • Barbados • Bahami • Belize • Bermuda • Bolivija • Brazil • Britanska Devičanska Ostrva • Venecuela • Gvajana • Gvatemala • Grenada • Devičanska Ostrva • Dominika • Dominikanska republika • Ekvador • Jamajka • Kajmanska ostrva • Kanada • Kolumbija • Kostarika • Kuba • Meksiko • Nikaragva • Panama • Paragvaj • Peru • Portoriko • El Salvador • Sveta Lusija • Sent Vinset i Grenadines • Sent Kits i Nevis • SAD • Surinam • Trinidad i Tobago • Urugvaj • Haiti • Holandski Antili • Honduras • Čile
Avganistan • Bangladeš • Bahrein • Butan • Vijetnam • Indija • Indonezija • Irak • Iran • Istočni Timor • Japan • Jemen • Jordan • Južna Koreja • Kazahstan • Kambodža • Katar • Kina • Kineski Tajpej • Kirgistan • Kuvajt • Laos • Liban • Maldivi • Malezija • Mjanmar • Mongolija • Nepal • Oman • Pakistan • Palestina • Saudijska Arabija • Severna Koreja • Singapur • Sirija • Tajland • Tadžikistan • Turkmenistan • Uzbekistan • Ujedinjeni Arapski Emirati • Filipini • Hong Kong, Kina • Šri Lanka
Azerbejdžan • Albanija • Andora • Austrija • Belgija • Belorusija • Bosna i Hercegovina • Bugarska • Velika Britanija • Gruzija • Grčka • Danska • Estonija • Izrael • Irska • Island • Italija • Jermenija • Kipar • Letonija • Litvanija • Lihtenštajn • Luksemburg • Mađarska • Makedonija • Malta • Moldavija • Monako • Nemačka • Norveška • Poljska • Portugal • Rumunija • Rusija • San Marino • Slovačka • Slovenija • Srbija • Turska • Ukrajina • Finska • Francuska • Holandija • Hrvatska • Crna Gora • Češka Republika • Švajcarska • Švedska • Španija
Američka Samoa • Australija • Vanuatu • Guam • Kiribati • Kukova Ostrva • Maršalska Ostrva • Mikronezija • Nauru • Novi Zeland • Palau • Papua Nova Gvineja • Samoa • Solomonova ostrva • Tonga • Tuvalu • Fidži