Mistrzostwa Świata w Pływaniu 1975
2. Mistrzostwa świata w pływaniu odbyły się Cali (Kolumbia) w dniach 19-27 lipca 1975. W mistrzostwach brało udział 682 pływaków.
Tabela medalowa
Miejsce | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | 16 | 11 | 10 | 37 |
2 | NRD | 11 | 7 | 5 | 23 |
3 | Węgry | 3 | 1 | 0 | 4 |
4 | ZSRR | 2 | 5 | 4 | 11 |
5 | Wielka Brytania | 2 | 1 | 5 | 8 |
6 | Niemcy | 1 | 2 | 1 | 4 |
7 | Australia | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | Włochy | 1 | 1 | 2 | 4 |
9 | Kanada | 0 | 4 | 2 | 6 |
10 | Holandia | 0 | 2 | 3 | 5 |
11 | Japonia | 0 | 1 | 3 | 4 |
12 | Meksyk | 0 | 0 | 1 | 1 |
Szwecja | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 37 | 37 | 37 | 111 |
Wyniki
Pływanie
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Czas | Srebro | Czas | Brąz | Czas |
---|---|---|---|---|---|---|
100 m Styl dowolny | Andy Coan | 51,25 CR | Władimir Burie | 51,32 | Jim Montgomery | 51,44 |
200 m Styl dowolny | Tim Shaw | 1:51,04 CR | Bruce Furniss | 1:51,72 | Brian Brinkley | 1:53,56 |
400 m Styl dowolny | Tim Shaw | 3:54,88 CR | Bruce Furniss | 3:57,71 | Frank Pfütze | 4:01,10 |
1500 m Styl dowolny | Tim Shaw | 15:28,92 CR | Brian Goodell | 15:39,00 | David Parker | 15:58,21 |
100 m Styl grzbietowy | Roland Matthes | 58,15 | John Murphy | 58,34 | Mel Nash | 58,38 |
200 m Styl grzbietowy | Zoltán Verrasztó | 2:05,05 | Mark Tonelli | 2:05,78 | Paul Hove | 2:06,49 |
100 m Styl klasyczny | David Wilkie | 1:04,26 | Nobutaka Taguchi | 1:05,04 | David Leigh | 1:05,32 |
200 m Styl klasyczny | David Wilkie | 2:18,23 CR | Rick Colella | 2:21,60 | Nikołaj Pankin | 2:21,75 |
100 m Styl motylkowy | Greg Jagenburg | 55,63 CR | Roger Pyttel | 56,04 | Bill Forrester | 56,07 |
200 m Styl motylkowy | Bill Forrester | 2:01,95 CR | Roger Pyttel | 2:02,22 | Brian Brinkley | 2:02,47 |
200 m Styl zmienny | András Hargitay | 2:07,72 CR | Steve Furniss | 2:07,75 | Andriej Smirnow | 2:08,52 |
400 m Styl zmienny | András Hargitay | 4:32,57 | Andriej Smirnow | 4:35,64 | Hans-Joachim Geisler | 4:36,40 |
4 × 100 m Sztafeta – styl dowolny | Stany Zjednoczone | 3:24,85 WR | Niemcy | 3:29,55 | Włochy | 3:31,85 |
4 × 200 m Sztafeta – styl dowolny | Niemcy | 7:39,44 | Wielka Brytania | 7:42,55 | ZSRR | 7:43,58 |
4 × 100 m Sztafeta – styl zmienny | Stany Zjednoczone | 3:49,00 CR | Niemcy | 3:51,85 | Wielka Brytania | 3:52,80 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Czas | Srebro | Czas | Brąz | Czas |
---|---|---|---|---|---|---|
100 m Styl dowolny: | Kornelia Ender | 56,50 CR | Shirley Babashoff | 57,81 | Enith Brigitha | 58,20 |
200 m Styl dowolny: | Shirley Babashoff | 2:02,50 WR | Kornelia Ender | 2:02,69 | Enith Brigitha | 2:03,92 |
400 m Styl dowolny: | Shirley Babashoff | 4:16,87 WR | Jenny Turrall | 4:17,88 | Kathy Heddy | 4:18,03 |
800 m Styl dowolny: | Jenny Turrall | 8:44,75 CR | Heather Greenwood | 8:48,88 | Shirley Babashoff | 8:53,22 |
100 m Styl grzbietowy | Ulrike Richter | 1:03,30 CR | Birgit Treiber | 1:04,34 | Nancy Garapick | 1:04,73 |
200 m Styl grzbietowy | Birgit Treiber | 2:15,46 WR | Nancy Garapick | 2:16,09 | Ulrike Richter | 2:18,76 |
100 m Styl klasyczny | Hannelore Anke | 1:12,72 WR | Wijda Mazereeuw | 1:14,29 | Marcia Morey | 1:15,00 |
200 m Styl klasyczny | Hannelore Anke | 2:37,25 WR | Wijda Mazereeuw | 2:37,50 | Karla Linke | 2:38,28 |
100 m Styl motylkowy | Kornelia Ender | 1:01,24 CR | Rosemarie Kother | 1:01,80 | Camille Wright | 1:02,79 |
200 m Styl motylkowy | Rosemarie Kother | 2:13,82 | Valerie Lee | 2:14,89 | Gabriele Wuschek | 2:15,96 |
200 m Styl zmienny | Kathy Heddy | 2:19,80 WR | Ulrike Tauber | 2:20,40 | Angela Franke | 2:20,81 |
400 m Styl zmienny | Ulrike Tauber | 4:52,76 WR | Karla Linke | 4:57,83 | Kathy Heddy | 5:00,46 |
4 × 100 m Sztafeta – styl dowolny | NRD | 3:49,37 WR | Stany Zjednoczone | 3:50,74 | Kanada | 3:53,37 |
4 × 100 m Sztafeta – styl zmienny | NRD | 4:14,74 CR | Stany Zjednoczone | 4:20,47 | Holandia | 4:21,45 |
Skoki
Konkurencja | Złoto | Punkty | Srebro | Punkty | Brąz | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|
Mężczyźni Trampolina 3-metrowa | Phil Boggs | 597,12 | Klaus Dibiasi | 588,21 | Wiaczesław Strachow | 577,59 |
Mężczyźni Wieża 10-metrowa | Klaus Dibiasi | 547,98 | Nikołaj Michalin | 532,95 | Carlos Girón | 529,71 |
Kobiety 3 Trampolina 3-metrowa | Irina Kalinina | 489,81 | Tatjana Bołynkina | 473,37 | Christine Loock | 466,92 |
Kobiety Wieża 10-metrowa | Janet Ely | 403,89 | Irina Kalinina | 387,99 | Ulrika Knape | 387,90 |
Skoki zsynchronizowane
Konkurencja | Złoto | Punkty | Srebro | Punkty | Brąz | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|
Solo | Gail Buzonas | 133,083 | Sylvie Fortier | 130,866 | Yasuko Unezaki | 126,616 |
Duet | Robin Curren i Amanda Norrish | 129,433 | Carol Stewart i Laura Wilkin | 127,733 | Masako Fujiwara i Yasuko Fujiwara | 126,099 |
Drużyna | Stany Zjednoczone | 128,812 | Kanada | 125,129 | Japonia | 123,691 |
Piłka wodna
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Drużyna | ZSRR | Węgry | Włochy |
Linki zewnętrzne
- Strona FINA
- p
- d
- e
Pływanie i sporty powiązane
Styl dowolny (zwykle kraul) | |
---|---|
Styl grzbietowy | |
Styl klasyczny | |
Styl motylkowy | |
Styl zmienny | |
Sztafety | |
Sporty powiązane |
- zawody: Mistrzostwa świata
- Mistrzostwa Europy
- Puchar Świata
- medaliści IO: pływanie
- pływanie synchroniczne
- skoki do wody
- piłka wodna
- rekordy: świata
- Europy
- Polski
- p
- d
- e
Długi basen (50 metrów) |
|
---|---|
Krótki basen (25 metrów) |