NM i friidrett 1971
Norgesmesterskapet i friidrett 1971 bestod av flere arrangementer som i 1971 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Hamar stadion på Hamar 23.–25. juli. Arrangører var Hamar IL og Hedmark Friidrettskrets.[1][2]
Kongepokalvinnere var Arve Olsson og Kari Karlsen.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1971 – Florø 7. mars
- 25 km landeveisløp – Kongsvinger 5. juni
- Maraton – Ålvundfjorden 11. juli
- NM i mangekamp 1971 – Åndalsnes 31. juli–1. august
- Stafetter – Mo i Rana 11. juli
- Terrengløp – Steinkjer 2. mai (1.5/3 km), Rosendal 2. mai (8 km) og Moi 10. oktober (20 km)
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Eva Seim | TIF Viking | 12.3 |
02 | Elisabeth Magnus | IF Ready | 12.5 |
03 | Tone Rolland | Fri IL | 12.6 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Toril Husby | Nidelv IL | 25.5 |
02 | Eva Seim | TIF Viking | 25.6 |
03 | Tone Rolland | Fri IL | 25.8 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Annlaug Drange | Fana IL | 57.0 |
02 | Britt Ramstad | IL Tyrving | 57.7 |
03 | Åse Svinsholt | Ivrig | 58.0 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Andersen | SK Vidar | 2:09.8 |
02 | Heidi Vien | Raufoss IL | 2:11.7 |
03 | Oddbjørg Helstad | Veldre | 2:14.1 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Andersen | SK Vidar | 4:25.0 |
02 | Ingrid Christensen | SK Freidig | 4:27.6 |
03 | Heidi Vien | Raufoss IL | 4:41.5 |
1,5 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Oddbjørg Helstad | Veldre | 5:05 |
02 | Torill Sarpebakken | Moss | 5:09 |
03 | Oddrun Mollan | Frosta | 5:19 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Emma Grønmo | Sømna | 15.8 |
02 | Anne Merete Pettersen | IL Tyrving | 15.9 |
03 | Anne Helene Bjerke | Holstad | 16.1 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kari Øyjordsbakken Lisbeth Låstad Annlaug Drange Marianne Pedersen | Fana IL | 49.7 |
02 | Ellen Nordnes Sidsel Kjellås Anne Utteberg Kirsten Røthe | IL i BUL | 49.8 |
03 | Nina Stikholmen Bente Skar Elin Bjørlie Merete Bjørlie | Hamar IL | 50.0 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lisbeth Låstad Marianne Pedersen Kari Dallan Annlaug Drange | Fana IL | 3:53.8 |
02 | Gerd von der Lippe Marianne Skorgan Siri Hemstad Britt Ramstad | IL Tyrving | 3:54.8 |
03 | Anne Lotte Fjellhaugen Anne Sørby Unni Bjerke Wenche Nystad | IF Ready | 4:01.8 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Maj-Lena Andersen Gerd von der Lippe Siri Hemstad Britt Ramstad | IL Tyrving | 2:17.0 |
02 | Fana IL | 2:18.4 | |
03 | IF Ready | 2:18.8 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Kari Karlsen | Oslo IL | 1.76 |
02 | Anne Lise Wærness | IL i BUL | 1.64 |
03 | Kirsten Levik | Skjalg IL | 1.61 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Wenche Olsen | Skjalg IL | 5.69 |
02 | Torhild S. Pettersen | Larvik Turn | 5.62 |
03 | Marit Rakstang | Straumsnes | 5.61 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Inger Lise Fallo | IL i BUL | 47.16 |
02 | Elin Pentz | IL Tyrving | 41.04 |
03 | Inger Oxlund | Sortland | 41.00 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Marit Dalby | Løten | 38.20 |
02 | Unn Andersen | Stålkameratene | 37.88 |
03 | Valborg Tømmerås | Overhalla | 37.38 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Inger Holter | Nannestad | 12.72 |
02 | Emma Grønmo | Sømna | 12.12 |
03 | Unn Andersen | Stålkameratene | 11.83 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole Egil Reitan | Frosta | 10.6 |
02 | Richard Simonsen | Kristiansand IF | 10.6 |
03 | Audun Garshol | Hareid | 10.7 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Richard Simonsen | Kristiansand IF | 21.6 |
02 | Terje Hellesylt | IL i BUL | 21.9 |
03 | Audun Garshol | Hareid | 21.9 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Per Rom | IL i BUL | 47.9 |
02 | Gøte Lundblad | Lambertseter IF | 48.6 |
03 | Steinar Mo | IL i BUL | 49.2 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ragnar Schie | IK Tjalve | 1:52.7 |
02 | Dagfinn Moe | Lambertseter IF | 1:53.1 |
03 | Odd Bratland | Namsen | 1:53.1 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Hovde | Ringerike | 3:46.3 |
02 | Rolf Olsen | KFUM-kameratene | 3:46.5 |
03 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 3:47.0 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Kvalheim | IK Tjalve | 14:05.0 |
02 | Per Halle | IL Sturla | 14:05.8 |
03 | Arild Strøm Andersen | IL Sturla | 14:18.8 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Risa | IL Gular | 29:36.4 |
02 | Gunnar Gisnås | Oslostudentenes IK | 30:22.0 |
03 | Per Arild Bølla | Vaaler | 30:27.8 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjarne Sletten | Larvik Turn | 1:21:48 |
02 | Bent Natvig | Oslostudentenes IK | 1:22:48 |
03 | Ole Bjarte Orset | Tingvoll | 1:23:18 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjarne Sletten | Larvik Turn | 2:17:42 |
02 | Einar Weidemann | SK Freidig | 2:18:26 |
03 | Bent Natvig | Oslostudentenes IK | 2:20:35 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sverre Sørnes | IL Gular | 8:50 |
02 | Jon Grydeland | Strindheim IL | 8:53 |
03 | Kjell Leira | IL Gular | 8:54 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Åge Overhalden | Nordre Land | 24:07 |
02 | Arne Risa | IL Gular | 24:26 |
03 | Tor Tjørnhom | Kvinesdal | 24:52 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gunnar Gisnås | Oslostudentenes IK | 1:11:19 |
02 | Åge Overhalden | Nordre Land | 1:11:39 |
03 | Kjell Botten | Mo | 1:13:03 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Håkon Fimland | IL Gular | 14.3 |
02 | Ragnar Moland | Urædd | 14.3 |
03 | Per Stubbråten | Ringerike | 14.8 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Harald Moi | Kristiansand IF | 53.1 |
02 | Olav Grasbakken | Gjøvik | 53.3 |
03 | Thorolf Krüger | Mo | 54.0 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sverre Sørnes | IL Gular | 8:43.2 |
02 | Arne Risa | IL Gular | 8:43.6 |
03 | Ståle Engen | IL Sturla | 8:48.6 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Håkon Fimland Arild Tveit Rune Tjore Bjørn Birknes | IL Gular | 41.9 |
02 | Tor Mjaaland Tomm Thorkildsen Kristen Fløgstad Richard Simonsen | Kristiansands IF | 42.4 |
03 | Asbjørn Okstad Terje Hellesylt Steinar Mo Per Rom | IL i BUL | 42.4 |
03 | Olav Jacobsen Harald Ekker Knut Kjølsøy Ole Bernt Skarstein | Stålkameratene | 42.4 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Terje Hellesylt Asbjørn Okstad Steinar Mo Per Rom | IL i BUL | 3:16.8 |
02 | Erik Wagner Larsen Håkon Fimland Rune Tjore Bjørn Birknes | IL Gular | 3:17.6 |
03 | Harald Moi Torleif Fløystveit Kristen Fløgstad Richard Simonsen | Kristiansands IF | 3:19.8 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole Kristensen Kjell Leira Arne Risa Sverre Sørnes | IL Gular | 15:37.0 |
02 | Ole Petter Bjerkan Arild Strøm Andersen Ståle Engen Per Halle | IF Sturla | 15:40.8 |
03 | Thoralf Schrøder-Nielsen Åge Galgerud Erik Evensen Ragnar Schie | IK Tjalve | 15:59.8 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Christen Berg Terje Hellesylt Steinar Mo Per Rom | IL i BUL | 1:54.6 |
02 | Kristen Fløgstad Jon Fjeld Harald Moi Richard Simonsen | Kristiansands IF | 1:55.3 |
03 | Arild Tveit Rune Tjore Håkon Fimland Bjørn Birknes | IL Gular | 1:58.6 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Leif Roar Falkum | IK Tjalve | 2.03 |
02 | Rune Gjengedal | Fjellhug/Vereide | 2.03 |
03 | Bjarte Holmeide | Tingvoll | 2.03 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Terje Haugland | IK Tjalve | 7.76 |
02 | Finn Bendixen | Lillesand | 7.63 |
03 | Kristen Fløgstad | Kristiansand IF | 7.35 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Einar Johan Svendgård | Skogn IL | 4.50 |
02 | Reidar Aarskog | Fana IL | 4.00 |
03 | Ivar Bredholt | Moss IL | 4.00 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kristen Fløgstad | Kristiansand IF | 15.74 |
02 | Rune Wiborg | Holt | 15.48 |
03 | Odd Bergh | SK Freidig | 15.24 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Arve Olsson | Oslo IL | 81.28 |
02 | Jan Pedersen | Trond | 75.96 |
03 | Bjørn Grimnes | Kongsberg | 75.22 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Tormod Lislerud | Ski IL | 56.36 |
02 | Harald Lorentzen | IK Tjalve | 52.56 |
03 | Ragnar Skautvedt | IK Tjalve | 50.00 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Bang Andersen | IL i BUL | 17.90 |
02 | Arild Busterud | Løten | 15.78 |
03 | Harald Lorentzen | IK Tjalve | 15.77 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Magne Føleide | Florø | 62.14 |
02 | Arne Lothe | IL Gular | 62.04 |
03 | Arild Busterud | Løten | 56.76 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Einar Munthe-Kaas (red.) Sportsboken 1971, s. 154-56. Norsk Kunstforlag.
- «Gular vant to av NM-stafettene i Mo», Tromsø 12. juli 1971, s. 6.
- friidrett.no: Årsstatistikk menn 1971