Friidrett under Samveldelekene 2018 – 200 meter menn |
---|
Konkurranse | 200 meter menn |
---|
Arrangement | Friidrett under Samveldelekene 2018 |
---|
Sted | Gold Coast, Australia |
---|
Arena | Carrara Stadium |
---|
Dato | 10. april (forsøksheat) 11. april (semifinaler) 12. april (finale) |
---|
Deltakere | 70 |
---|
Deltakernasjoner | 43 |
---|
Vinnertid | 20,12 |
---|
Medaljevinnere |
Jereem Richards, Trinidad og Tobago |
Aaron Brown, Canada |
Leon Reid, Nord-Irland |
|
Forrige | 2014 |
---|
Neste | 2022 |
Øvelser ved Friidrett under Samveldelekene 2018 |
Løpsøvelser |
100 m | | menn | | kvinner |
200 m | | menn | | kvinner |
400 m | | menn | | kvinner |
800 m | | menn | | kvinner |
1500 m | | menn | | kvinner |
5000 m | | menn | | kvinner |
10 000 m | | menn | | kvinner |
100 m hekk | | | | kvinner |
110 m hekk | | menn | | |
400 m hekk | | menn | | kvinner |
3000 m hinder | | menn | | kvinner |
4×100 m stafett | | menn | | kvinner |
4×400 m stafett | | menn | | kvinner |
Landeveisøvelser |
Maraton | | menn | | kvinner |
20 km kappgang | | menn | | kvinner |
Tekniske øvelser |
Lengdehopp | | menn | | kvinner |
Tresteg | | menn | | kvinner |
Høydehopp | | menn | | kvinner |
Stavsprang | | menn | | kvinner |
Kulestøt | | menn | | kvinner |
Diskoskast | | menn | | kvinner |
Spydkast | | menn | | kvinner |
Sleggekast | | menn | | kvinner |
Sammensatte øvelser |
Sjukamp | | | | kvinner |
Tikamp | | menn | | |
Para øvelser |
100 m (T12) | | menn | | |
100 m (T35) | | | | kvinner |
100 m (T38) | | menn | | kvinner |
100 m (T47) | | menn | | |
1500 m (T54) | | menn | | kvinner |
Maraton (T54) | | menn | | kvinner |
Lengdehopp (T38) | | | | kvinner |
Kulestøt (F38) | | menn | | |
Spydkast (F46) | | | | kvinner |
200 meter for menn var en del av friidrett under Samveldelekene 2018, og ble arrangert på Carrara Stadium fra 10. til 12. april 2018.[1]
I finalen så det først ut som Zharnel Hughes fra England hadde vunnet foran Jereem Richards fra Trinidad og Tobago, der begge fikk tiden 20,12 sekunder. Men, Hughes ble diskvalifisert like etter målgang, fordi han i innspurtenn hadde berørt Richards med sin venstre arm. Richards vant dermed løpet, foran Canadas Aaron Brown and Leon Reid fra Nord-Irland.[2]
Rekorder
Gjeldende rekorder før Samveldelekene 2018:
Første runde
Første runde bestod av ti heat, der de to beste i hvert heat (Q) og de seks raskeste for øvrig (q) gikk videre.
Heat 1
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 7 | Warren Weir (JAM) | 0,185 | 20,60 | | Q |
2 | 4 | Leon Reid (NIR) | 0,132 | 20,73 | | Q |
3 | 3 | Emmanuel Arowolo (NGR) | 0,135 | 20,99 | | q |
4 | 2 | Harold Houston (BER) | 0,132 | 21,67 | | |
5 | 8 | Jonah Harris (NRU) | 0,160 | 21,96 | NR | |
6 | 1 | Nazmie-Lee Marai (PNG) | 0,150 | 22,14 | | |
7 | 6 | Mohamed Othman (SLE) | 0,164 | 22,22 | | |
8 | 5 | Jeremy Dodson (SAM) | 0,142 | DNF | | |
Heat 2
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 5 | Aaron Brown (CAN) | 0,146 | 20,59 | | Q |
2 | 4 | Kenroy Anderson (JAM) | 0,180 | 20,89 | | Q |
3 | 8 | Adama Jammeh (GAM) | 0,153 | 21,11 | | |
4 | 2 | Pius Adome (UGA) | 0,149 | 21,39 | | |
5 | 7 | Theo Piniau (PNG) | 0,155 | 21,76 | | |
6 | 1 | Vivian Williams (SLE) | 0,148 | 21,89 | | |
7 | 6 | Sam Dawkins (JER) | 0,198 | 21,91 | NR | |
8 | 3 | Mauriel Carty (AIA) | 0,202 | DNF | | |
Heat 3
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 5 | Rasheed Dwyer (JAM) | 0,177 | 20,78 | | Q |
2 | 6 | Martin Owusu-Antwi (GHA) | 0,170 | 21,02 | SB | Q |
3 | 8 | Mark Otieno Odhiambo (KEN) | 0,147 | 21,03 | | q |
4 | 4 | Marie Jean-Yann de Grace (MRI) | 0,149 | 21,18 | | |
5 | 2 | Devante Gardiner (TCA) | 0,139 | 21,79 | | |
6 | 3 | Leeroy Henriette (SEY) | 0,122 | 21,97 | | |
7 | 7 | Aaron Powell (FIJ) | 0,168 | 22,05 | | |
8 | 1 | Shavez Hart (BAH) | - | DNS | | |
Heat 4
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 6 | Julius Morris (MSR) | 0,150 | 20,67 | | Q |
2 | 1 | Teray Smith (BAH) | 0,170 | 20,82 | | Q |
3 | 7 | Jared Jarvis (ANT) | 0,162 | 21,21 | | |
4 | 2 | Nicholas Deshong (BAR) | 0,148 | 21,26 | | |
5 | 8 | Thandaza Zwane (SWZ) | 0,164 | 21,55 | | |
6 | 4 | Ebrahima Camara (GAM) | 0,151 | 21,58 | | |
7 | 5 | Rohan Marcelle (GRN) | 0,147 | 21,58 | | |
8 | 3 | Brandon Jones (BIZ) | 0,172 | 21,66 | | |
Heat 5
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 8 | Jereem Richards (TTO) | 0,153 | 20,33 | | Q |
2 | 3 | Alex Hartmann (AUS) | 0,136 | 20,66 | | Q |
3 | 5 | Sibusiso Matsenjwa (SWZ) | 0,164 | 20,81 | | q |
4 | 2 | Sharry Dodin (SEY) | 0,192 | 21,38 | PB | |
5 | 6 | Jerai Torres (GIB) | 0,154 | 22,23 | | |
6 | 4 | Mosito Lehata (LES) | | DNS | | |
7 | 7 | Kimorie Shearman (SVG) | | DNS | | |
Heat 6
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 3 | Clarence Munyai (RSA) | 0,150 | 20,95 | | Q |
2 | 7 | Richard Kilty (ENG) | 0,135 | 21,08 | | Q |
3 | 6 | Nathan Farinha (TTO) | 0,159 | 21,62 | | |
4 | 5 | Mitchel Davis (DMA) | 0,156 | 21,75 | | |
5 | 2 | Jonathan Celestin (LCA) | 0,159 | 21,92 | | |
6 | 8 | Kemroy Cupid (SVG) | 0,171 | DNF | | |
7 | 4 | Shane Brathwaite (BAR) | | DQ | R 162,7 | |
Heat 7
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 8 | Anaso Jobodwana (RSA) | 0,130 | 20,89 | | Q |
2 | 5 | Joseph Millar (NZL) | 0,147 | 21,10 | | Q |
3 | 6 | Mike Mokamba (KEN) | 0,182 | 21,14 | | |
4 | 3 | Winston George (GUY) | 0,192 | 21,19 | | |
5 | 1 | Ali Khamis Gulam (TAN) | 0,161 | 21,43 | | |
6 | 2 | Abdoulie Asim (GAM) | 0,169 | 21,79 | | |
7 | 7 | Kelvin Masoe (SAM) | 0,149 | 21,98 | PB | |
8 | 4 | Pako Serbie (BOT) | 0,148 | DNF | | |
Heat 8
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 8 | Kyle Greaux (TTO) | 0,154 | 20,67 | | Q |
2 | 5 | Burkheart Ellis (BAR) | 0,164 | 21,02 | | Q |
3 | 1 | Tahir Walsh (ANT) | 0,145 | 21,10 | | q |
4 | 2 | Wesley Logorava (PNG) | 0,159 | 22,00 | | |
5 | 6 | Bradly Toa (VAN) | 0,203 | 22,43 | | |
6 | 4 | Sean Crowie (SHN) | | DNS | | |
7 | 3 | Karabo Mothibi (BOT) | | DNS | | |
8 | 7 | Dylan Sicobo (SEY) | | DNS | | |
Heat 9
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 2 | Zharnel Hughes (ENG) | 0,145 | 20,34 | | Q |
2 | 6 | Sydney Siame (ZAM) | 0,160 | 20,65 | | Q |
3 | 5 | Bismark Boateng (CAN) | 0,147 | 20,80 | SB | q |
4 | 4 | Joseph Amoah (GHA) | 0,169 | 20,84 | | q |
5 | 3 | Peter Ndichu (KEN) | 0,150 | 21,27 | | |
6 | 8 | Kyle Webb (BER) | 0,167 | 21,73 | | |
7 | 7 | Johmari Lee (MSR) | 0,173 | 22,43 | | |
8 | 1 | Saymon Rijo (AIA) | 0,167 | 23,17 | | |
Semifinaler
Semifinalene bestod av tre heat, der de to beste i hvert heat (Q) og de to raskeste for øvrig (q) gikk videre.
Heat 1
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 6 | Aaron Brown (CAN) | 0,143 | 20,18 | | Q |
2 | 3 | Clarence Munyai (RSA) | 0,139 | 20,36 | | Q |
3 | 5 | Sydney Siame (ZAM) | 0,160 | 20,51 | | q |
4 | 4 | Warren Weir (JAM) | 0,185 | 20,62 | | q |
5 | 7 | Richard Kilty (ENG) | 0,125 | 20,67 | | |
6 | 8 | Burkheart Ellis (BAR) | 0,147 | 20,79 | | |
7 | 1 | Joseph Amoah (GHA) | 0,149 | 20,99 | | |
8 | 2 | Emmanuel Arowolo (NGR) | 0,146 | 21,25 | | |
Heat 2
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 6 | Zharnel Hughes (ENG) | 0,131 | 20,37 | | Q |
2 | 4 | Kyle Greaux (TTO) | 0,159 | 20,66 | | Q |
3 | 5 | Alex Hartmann (AUS) | 0,134 | 20,76 | | |
4 | 2 | Sibusiso Matsenjwa (SWZ) | 0,158 | 21,16 | | |
5 | 1 | Mark Odhiambo (KEN) | 0,150 | 21,29 | | |
6 | 7 | Martin Owusu-Antwi (GHA) | 0,151 | 25,95 | | |
| 8 | Kenroy Anderson (JAM) | 0,158 | DQ | | |
| 3 | Anaso Jobodwana (RSA) | | DQ | R 162,7 | |
Heat 3
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar | Kval. |
1 | 6 | Jereem Richards (TTO) | 0,147 | 20,41 | | Q |
2 | 5 | Leon Reid (NIR) | 0,136 | 20,61 | | Q |
3 | 4 | Julius Morris (MSR) | 0,147 | 20,69 | | |
4 | 8 | Teray Smith (BAH) | 0,150 | 20,71 | | |
5 | 3 | Rasheed Dwyer (JAM) | 0,144 | 20,82 | | |
6 | 7 | Joseph Millar (NZL) | 0,144 | 21,01 | | |
7 | 1 | Bismark Boateng (CAN) | 0,138 | 21,06 | | |
8 | 2 | Tahir Walsh (ANT) | 0,151 | 21,13 | | |
Finale
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Kommentar[3] |
01 | 4 | Jereem Richards (TTO) | 0,133 | 20,12 | |
02 | 3 | Aaron Brown (CAN) | 0,144 | 20,34 | |
03 | 7 | Leon Reid (NIR) | 0,133 | 20,55 | |
4 | 6 | Clarence Munyai (RSA) | 0,140 | 20,58 | |
5 | 2 | Sydney Siame (ZAM) | 0,171 | 20,62 | |
6 | 8 | Kyle Greaux (TTO) | 0,173 | 20,63 | |
7 | 1 | Warren Weir (JAM) | 0,153 | 20,71 | |
| 5 | Zharnel Hughes (ENG) | 0,143 | DQ | R 163.2 |
Referanser
- ^ «Athletics at the 2018 Commonwealth Games: Event Schedule - Men's 200m». Gold Coast 2018. Arkivert fra originalen 30. mars 2018. Besøkt 29. mars 2018.
- ^ BBC - Commonwealth Games: Zharnel Hughes, Jack Laugher, Katarina Johnson-Thompson, besøkt 20. april 2018.
- ^ «Arkivert kopi». Arkivert fra originalen 18. april 2018. Besøkt 20. april 2018.
Kilder
- Resultater friidrett, Samveldelekene 2018 Arkivert 18. april 2018 hos Wayback Machine.
Samveldemestere på 200 m, menn |
---|
|