2017 ICF Canoe Sprint World Championships – Men's K-4 500 metres
Men's K-4 500 metres at the 2017 ICF Canoe Sprint World Championships | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Sportcentrum Račice | |||||||||
Location | Račice, Czech Republic | |||||||||
Dates | 25–27 August | |||||||||
Competitors | 116 from 29 nations | |||||||||
Winning time | 1:17.734 WB | |||||||||
Medalists | ||||||||||
| ||||||||||
2018 → |
- v
- t
- e
The men's K-4 500 metres competition at the 2017 ICF Canoe Sprint World Championships in Račice took place at the Sportcentrum Račice.[1]
Schedule
The schedule was as follows:[2]
Date | Time | Round |
---|---|---|
Friday 25 August 2017 | 11:50 | Heats |
Saturday 26 August 2017 | 16:49 | Semifinals |
Sunday 27 August 2017 | 09:37 | Final B |
11:53 | Final A |
All times are Central European Summer Time (UTC+2)
Results
Heats
The six fastest boats in each heat, plus the three fastest remaining boats advanced to the semifinals.[3]
Heat 1
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Tom Liebscher Ronald Rauhe Max Rendschmidt Max Lemke | Germany | 1:20.355 | QS |
2 | Raman Piatrushenka Dzmitry Tratsiakou Mikita Boryka Vitaliy Bialko | Belarus | 1:21.510 | QS |
3 | Maxence Beauchesne Ryan Cochrane Marshall Hughes Pierre-Luc Poulin | Canada | 1:21.644 | QS |
4 | Aurimas Lankas Mindaugas Maldonis Edvinas Ramanauskas Simonas Maldonis | Lithuania | 1:21.860 | QS |
5 | Omar de Andrés Juan Ignacio Cáceres Pablo de Torres Manuel Lascano | Argentina | 1:21.872 | QS |
6 | Deniss Volkovs Kaspars Tiklenieks Roberts Akmens Aldis Arturs Vilde | Latvia | 1:22.505 | QS |
7 | Ali Aghamirzaei Ahmad Reza Talebian Babak Darban Peyman Ghavidel Siah Sofiani | Iran | 1:24.227 | qS |
8 | Emil Noe Orion Pilo Troels Lund Mads Brandt Petersen | Denmark | 1:26.305 | qS |
Heat 2
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Daniel Havel Jan Štěrba Jakub Špicar Radek Šlouf | Czech Republic | 1:19.921 | QS |
2 | Yury Postrigay Vitaly Ershov Oleg Gusev Vladislav Blintcov | Russia | 1:19.971 | QS |
3 | Denis Myšák Erik Vlček Juraj Tarr Tibor Linka | Slovakia | 1:20.010 | QS |
4 | Sébastien Jouve Guillaume Le Floch Decorchemont Maxime Beaumont Étienne Hubert | France | 1:21.021 | QS |
5 | Alessandro Gnecchi Mauro Pra Floriani Alberto Ricchetti Mauro Crenna | Italy | 1:21.271 | QS |
6 | Martin Brzeziński Bartosz Stabno Rafał Rosolski Dawid Putto | Poland | 1:21.849 | QS |
7 | Joel Elenius David Kopp Jhonny Blixt Henrik Strand | Sweden | 1:23.893 | qS |
Heat 3
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Dejan Pajić Ervin Holpert Stefan Vekić Vladimir Torubarov | Serbia | 1:20.761 | QS |
2 | Bence Nádas Sándor Tótka Péter Molnár Milán Mozgi | Hungary | 1:21.344 | QS |
3 | Cosmin Lulciuc Aurelian Ciocan Razvan Albisoru Sorin Cical | Romania | 1:21.994 | QS |
4 | Emanuel Silva João Ribeiro David Fernandes David Varela | Portugal | 1:22.761 | QS |
5 | Per Christian Wessel Hakeem Teland Lars Hjemdal Fridtjof Falch | Norway | 1:23.294 | QS |
6 | Yavuz Selim Balci Fahri Ayvaz Mustafa Özmen Engin Erkan | Turkey | 1:25.399 | QS |
7 | Choi Min-kyu Song Kuong-ho Park Juhyeon Kim Ji-won | South Korea | 1:29.972 |
Heat 4
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Rodrigo Germade Cristian Toro Carlos Garrote Marcus Walz | Spain | 1:22.708 | QS |
2 | Ivan Semykin Kyrylo Cernomorov Denys Lakmanov Roman Skoryk | Ukraine | 1:23.269 | QS |
3 | Seiji Komatsu Keiji Mizumoto Momotaro Matsushita Koyo Niioka | Japan | 1:23.897 | QS |
4 | Joseph Beevers Lewis Fletcher Stelian Naftanaila Matthew Robinson | Great Britain | 1:26.819 | QS |
5 | Maksim Bondar Kirill Bondar Igor Dorofeev Maksim Serditov | Kyrgyzstan | 1:27.969 | QS |
6 | Maizir Riyondra Andri Sugiarto Sutrisno Sutrisno Tri Wahyu Buwono | Indonesia | 1:29.803 | QS |
7 | Zhang Yu Li Fu Yang Junling Wu Minzhe | China | 1:31.236 |
Semifinals
Qualification in each semi was as follows:
The fastest three boats advanced to the A final.
The next three fastest boats advanced to the B final.[4]
Semifinal 1
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Rodrigo Germade Cristian Toro Carlos Garrote Marcus Walz | Spain | 1:20.694 | QA |
2 | Raman Piatrushenka Dzmitry Tratsiakou Mikita Boryka Vitaliy Bialko | Belarus | 1:21.200 | QA |
3 | Daniel Havel Jan Štěrba Jakub Špicar Radek Šlouf | Czech Republic | 1:21.383 | QA |
4 | Emanuel Silva João Ribeiro David Fernandes David Varela | Portugal | 1:21.433 | QB |
5 | Cosmin Lulciuc Aurelian Ciocan Razvan Albisoru Sorin Cical | Romania | 1:22.216 | QB |
6 | Martin Brzeziński Bartosz Stabno Rafał Rosolski Dawid Putto | Poland | 1:22.289 | QB |
7 | Deniss Volkovs Kaspars Tiklenieks Roberts Akmens Aldis Arturs Vilde | Latvia | 1:22.416 | |
8 | Joel Elenius David Kopp Jhonny Blixt Henrik Strand | Sweden | 1:23.855 | |
9 | Maksim Bondar Kirill Bondar Igor Dorofeev Maksim Serditov | Kyrgyzstan | 1:29.172 |
Semifinal 2
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Sébastien Jouve Guillaume Le Floch Decorchemont Maxime Beaumont Étienne Hubert | France | 1:20.842 | QA |
2 | Dejan Pajić Ervin Holpert Stefan Vekić Vladimir Torubarov | Serbia | 1:20.865 | QA |
3 | Denis Myšák Erik Vlček Juraj Tarr Tibor Linka | Slovakia | 1:20.981 | QA |
4 | Maxence Beauchesne Ryan Cochrane Marshall Hughes Pierre-Luc Poulin | Canada | 1:21.954 | QB |
5 | Omar de Andrés Juan Ignacio Cáceres Pablo de Torres Manuel Lascano | Argentina | 1:22.787 | QB |
6 | Ivan Semykin Kyrylo Cernomorov Denys Lakmanov Roman Skoryk | Ukraine | 1:23.170 | QB |
7 | Joseph Beevers Lewis Fletcher Stelian Naftanaila Matthew Robinson | Great Britain | 1:25.004 | |
8 | Ali Aghamirzaei Ahmad Reza Talebian Babak Darban Peyman Ghavidel Siah Sofiani | Iran | 1:25.431 | |
9 | Yavuz Selim Balci Fahri Ayvaz Mustafa Özmen Engin Erkan | Turkey | 1:26.942 |
Semifinal 3
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Tom Liebscher Ronald Rauhe Max Rendschmidt Max Lemke | Germany | 1:19.823 | QA |
2 | Yury Postrigay Vitaly Ershov Oleg Gusev Vladislav Blintcov | Russia | 1:20.612 | QA |
3 | Aurimas Lankas Mindaugas Maldonis Edvinas Ramanauskas Simonas Maldonis | Lithuania | 1:21.556 | QA |
4 | Alessandro Gnecchi Mauro Pra Floriani Alberto Ricchetti Mauro Crenna | Italy | 1:21.934 | QB |
5 | Bence Nádas Sándor Tótka Péter Molnár Milán Mozgi | Hungary | 1:22.201 | QB |
6 | Per Christian Wessel Hakeem Teland Lars Hjemdal Fridtjof Falch | Norway | 1:24.029 | QB |
7 | Seiji Komatsu Keiji Mizumoto Momotaro Matsushita Koyo Niioka | Japan | 1:24.918 | |
8 | Emil Noe Orion Pilo Troels Lund Mads Brandt Petersen | Denmark | 1:27.706 | |
9 | Maizir Riyondra Andri Sugiarto Sutrisno Sutrisno Tri Wahyu Buwono | Indonesia | 1:30.062 |
Finals
Final B
Competitors in this final raced for positions 10 to 18.[5]
Rank | Kayakers | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Maxence Beauchesne Ryan Cochrane Marshall Hughes Pierre-Luc Poulin | Canada | 1:20.738 |
2 | Alessandro Gnecchi Mauro Pra Floriani Alberto Ricchetti Mauro Crenna | Italy | 1:21.049 |
3 | Martin Brzeziński Bartosz Stabno Rafał Rosolski Dawid Putto | Poland | 1:21.482 |
4 | Ivan Semykin Kyrylo Cernomorov Denys Lakmanov Roman Skoryk | Ukraine | 1:21.588 |
5 | Cosmin Lulciuc Aurelian Ciocan Razvan Albisoru Sorin Cical | Romania | 1:21.649 |
6 | Bence Nádas Sándor Tótka Péter Molnár Milán Mozgi | Hungary | 1:21.932 |
7 | Omar de Andrés Juan Ignacio Cáceres Pablo de Torres Manuel Lascano | Argentina | 1:22.015 |
8 | Emanuel Silva João Ribeiro David Fernandes David Varela | Portugal | 1:22.210 |
9 | Per Christian Wessel Hakeem Teland Lars Hjemdal Fridtjof Falch | Norway | 1:23.321 |
Final A
Competitors in this final raced for positions 1 to 9, with medals going to the top three.[6]
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
Tom Liebscher Ronald Rauhe Max Rendschmidt Max Lemke | Germany | 1:17.734 | WB | |
Rodrigo Germade Cristian Toro Carlos Garrote Marcus Walz | Spain | 1:18.371 | ||
Daniel Havel Jan Štěrba Jakub Špicar Radek Šlouf | Czech Republic | 1:18.729 | ||
4 | Yury Postrigay Vitaly Ershov Oleg Gusev Vladislav Blintcov | Russia | 1:19.039 | |
5 | Denis Myšák Erik Vlček Juraj Tarr Tibor Linka | Slovakia | 1:19.471 | |
6 | Dejan Pajić Ervin Holpert Stefan Vekić Vladimir Torubarov | Serbia | 1:19.666 | |
7 | Sébastien Jouve Guillaume Le Floch Decorchemont Maxime Beaumont Étienne Hubert | France | 1:19.766 | |
8 | Raman Piatrushenka Dzmitry Tratsiakou Mikita Boryka Vitaliy Bialko | Belarus | 1:19.887 | |
9 | Aurimas Lankas Mindaugas Maldonis Edvinas Ramanauskas Simonas Maldonis | Lithuania | 1:20.176 |
References
- ^ "2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS | Regatta Venue". Czech Canoe Union. Retrieved 15 June 2018.
- ^ "2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS". International Canoe Federation. Archived from the original on 7 October 2017. Retrieved 15 June 2018.
- ^ 2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS | K4 Men 500m - Heats (PDF). International Canoe Federation. pp. 126–129. Retrieved 15 June 2018.
- ^ 2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS | K4 Men 500m - Semi-finals (PDF). International Canoe Federation. pp. 184–186. Retrieved 15 June 2018.
- ^ 2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS | K4 Men 500m - Final B (PDF). International Canoe Federation. p. 195. Retrieved 15 June 2018.
- ^ 2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS | K4 Men 500m - Final A (PDF). International Canoe Federation. p. 210. Retrieved 15 June 2018.