Football tournament season
The 1994–95 Football League Trophy, known for sponsorship reasons as the 1994–95 Auto Windscreens Shield, was the 14th staging of the Football League Trophy, a knock-out competition for English football clubs in the Second Division and the Third Division. The winners were Birmingham City and the runners-up were Carlisle United. This was the first trophy in Birmingham's "lower-league Double" of the Football League Second Division and Football League Trophy.
The competition began on 27 September 1994 and ended with the final on 23 April 1995 at Wembley Stadium.
In the first round, there were two sections split into seven groups: North and South. In the following rounds each section gradually eliminates teams in knock-out fashion until each has a winning finalist. At this point, the two winning finalists face each other in the combined final for the honour of the trophy.
First round
Northern Section
Stockport County and Scarborough given byes to the second round
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Darlington | 2–3 | Carlisle United | 18 Oct | Carlisle United | 2–0 | Hartlepool United | 8 Nov | Hartlepool United | 0–2 | Darlington | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Hull City | 0–2 | Doncaster Rovers | 17 Oct | Doncaster Rovers | 1–0 | Lincoln City | 8 Nov | Lincoln City | 1–0 | Hull City | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 11 Oct | Bradford City | 1–2 | Huddersfield Town | 18 Oct | Huddersfield Town | 3–0 | York City | 8 Nov | York City | 2–2 | Bradford City | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Scunthorpe United | 1–3 | Rotherham United | 18 Oct | Rotherham United | 1–1 | Chesterfield | 8 Nov | Chesterfield | 1–1 | Scunthorpe United | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Crewe Alexandra | 0–0 | Wrexham | 18 Oct | Wrexham | 2–0 | Mansfield Town | 8 Nov | Mansfield Town | 2–2 | Crewe Alexandra | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Blackpool | 1–2 | Rochdale | 18 Oct | Rochdale | 1–0 | Wigan Athletic | 8 Nov | Wigan Athletic | 1–0 | Blackpool | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Preston North End | 1–1 | Chester City | 19 Oct | Chester City | 3–1 | Bury | 9 Nov | Bury | 1–0 | Preston North End | | |
Southern Section
Shrewsbury Town and Wycombe Wanderers given byes to the second round.
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Peterborough United | 3–5 | Birmingham City | 18 Oct | Birmingham City | 3–0 | Walsall | 8 Nov | Walsall | 2–3 | Peterborough United | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Cardiff City | 2–0 | Plymouth Argyle | 18 Oct | Plymouth Argyle | 1–3 | Exeter City | 15 Nov | Exeter City | 1–1 | Cardiff City | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Hereford United | 4–2 | Torquay United | 18 Oct | Torquay United | 1–3 | Swansea City | 9 Nov | Swansea City | 1–1 | Hereford United | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Oxford United | 2–2 | Bristol Rovers | 19 Oct | Bristol Rovers | 1–1 | Bournemouth | 8 Nov | Bournemouth | 0–0 | Oxford United | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Gillingham | 1–1 | Brighton & Hove Albion | 19 Oct | Brighton & Hove Albion | 0–1 | Brentford | 8 Nov | Brentford | 3–1 | Gillingham | | Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 28 Sep | Colchester United | 1–0 | Leyton Orient | 19 Oct | Leyton Orient | 5–2 | Fulham | 9 Nov | Fulham | 3–2 | Colchester United | |
Source: [citation needed] Date | Team 1 | Score | Team 2 | 27 Sep | Barnet | 0–2 | Cambridge United | 18 Oct | Cambridge United | 1–3 | Northampton Town | 1 Nov | Northampton Town | 3–1 | Barnet | | |
Second round
Northern Section | Southern Section |
Quarter-finals
Northern Section | Southern Section |
Area semi-finals
Northern Section | Southern Section |
Area finals
Northern Area final
Southern Area final
Final
Attendance: 76,663
Referee: P.Foakes
Notes
- General
- statto.com[permanent dead link]
- Specific
|
Associate Members' Cup (1983–1992) | Seasons | |
---|
Finals | |
---|
|
|
EFL Trophy (2016–present) | Seasons | |
---|
Finals | |
---|
|
|
|
---|
|
National teams | |
---|
League competitions | Level 1 | |
---|
Levels 2–4 | |
---|
Level 5 | |
---|
Levels 6–7 | |
---|
Levels 8–9 | - Isthmian League (Two, Three)
- Combined Counties League (level 8 only)
- Eastern Counties League (Premier, One)
- Essex Senior League (level 8 only)
- Hellenic League (Premier, One)
- Kent League (level 8 only)
- Midland Alliance (level 8 only)
- Midland Football Combination (level 9 only)
- North West Counties League (One, Two)
- Northern Counties East League (Premier, One)
- Northern League (One, Two)
- South Midlands League (Premier, Senior)
- Spartan League (Premier, One)
- Sussex County League (One, Two)
- United Counties League (Premier, One)
- Wessex League (level 8 only)
- West Midlands (Regional) League (level 9 only)
- Western League (Premier, One)
|
---|
|
---|
Cup competitions | FA cups | |
---|
Football League cups | |
---|
|
---|
European competitions | |
---|
|
List of transfers |