Seznam medailistů na letních olympijských hrách v dráhové cyklistice – muži
Kompletní přehled všech olympijských medailistů v dráhové cyklistice mužů. V současnosti jsou na programu LOH tato disciplína Keirin (od roku 2000), Omnium (od roku 2012), stíhací závod (družstva) (od roku 1908), sprint (jednotlivci) (od roku 1896) a sprint (družstva) (od roku 2000).
Současné disciplíny
Keirin
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 2000 | Florian Rousseau Francie (FRA) | Gary Neiwand Austrálie (AUS) | Jens Fiedler Německo (GER) |
LOH 2004 | Ryan Bayley Austrálie (AUS) | José Antonio Escuredo Španělsko (ESP) | Shane Kelly Austrálie (AUS) |
LOH 2008 | Chris Hoy Velká Británie (GBR) | Ross Edgar Velká Británie (GBR) | Kiyofumi Nagai Japonsko (JPN) |
LOH 2012 | Chris Hoy Velká Británie (GBR) | Maximilian Levy Německo (GER) | Teun Mulder Nizozemsko (NED) |
Simon van Velthooven Nový Zéland (NZL) | |||
LOH 2016 | Jason Kenny Velká Británie (GBR) | Matthijs Buchli Nizozemsko (NED) | Azizulhasni Awang Malajsie (MAS) |
LOH 2020 | Jason Kenny Velká Británie (GBR) | Azizulhasni Awang Malajsie (MAS) | Harrie Lavreysen Nizozemsko (NED) |
Omnium
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 2012 | Lasse Norman Hansen Dánsko (DEN) | Bryan Coquard Francie (FRA) | Ed Clancy Velká Británie (GBR) |
LOH 2016 | Elia Viviani Itálie (ITA) | Mark Cavendish Velká Británie (GBR) | Lasse Norman Hansen Dánsko (DEN) |
LOH 2020 | Matthew Walls Velká Británie (GBR) | Campbell Stewart Nový Zéland (NZL) | Elia Viviani Itálie (ITA) |
Stíhací závod (družstva)
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 1908 | Velká Británie (GBR) Benjamin Jones Clarence Kingsbury Leonard Meredith Ernest Payne | Německo (GER) Max Götze Rudolf Katzer Hermann Martens Karl Neumer | Kanada (CAN) William Anderson Walter Andrews Frederick McCarthy William Morton |
LOH 1912 | Nebyl na programu LOH | ||
LOH 1920 | Itálie (ITA) Arnaldo Carli Ruggero Ferrario Franco Giorgetti Primo Magnani | Velká Británie (GBR) Cyril Alden Horace Johnson William Stewart Albert White | Jihoafrická unie (RSA) Harry Goosen Henry Kaltenbrun William Smith James Walker |
LOH 1924 | Itálie (ITA) Angelo de Martino Alfredo Dinale Aurelio Menegazzi Francesco Zucchetti | Polsko (POL) Józef Lange Jan Lazarski Tomasz Stankiewicz Franciszek Szymczyk | Belgie (BEL) Jean van den Bosch Léonard Daghelinckx Henri Hoevenaers Ferdinand Saive |
LOH 1928 | Itálie (ITA) Marco Cattaneo Cesare Facciani Mario Lusiani Luigi Tasselli | Nizozemsko (NED) Janus Braspennincx Piet van der Horst Johannes Maas Jan Pijnenburg | Velká Británie (GBR) George Southall Harry Wyld Leonard Wyld Percy Wyld |
LOH 1932 | Itálie (ITA) Nino Borsari Marco Cimatti Alberto Ghilardi Paolo Pedretti | Francie (FRA) Paul Chocque Amédée Fournier René Legrèves Henri Mouillefarine | Velká Británie (GBR) William Harvell Charles Holland Ernest Johnson Frank Southall |
LOH 1936 | Francie (FRA) Robert Charpentier Jean Goujon Guy Lapébie Roger-Jean Le Nizerhy | Itálie (ITA) Bianco Bianchi Mario Gentili Armando Latini Severino Rigoni | Velká Británie (GBR) Harry Hill Ernest Johnson Charles King Ernest Mills |
LOH 1948 | Francie (FRA) Pierre Adam Serge Blusson Charles Coste Fernand Decanali | Itálie (ITA) Arnaldo Benfenati Guido Bernardi Anselmo Citterio Rino Pucci | Velká Británie (GBR) Robert Geldard Tommy Godwin David Ricketts Wilfred Waters |
LOH 1952 | Itálie (ITA) Loris Campana Mino de Rossi Guido Messina Marino Morettini | Jihoafrická unie (RSA) George Estman Robert Fowler Thomas Shardelow Alfred Swift | Velká Británie (GBR) Donald Burgess George Newberry Alan Newton Ronald Stretton |
LOH 1956 | Itálie (ITA) Antonio Domenicali Leandro Faggin Franco Gandini Valentino Gasparella | Francie (FRA) René Bianchi Jean Graczyk Jean-Claude Lecante Michel Vermeulin | Velká Británie (GBR) Donald Burgess Michael Gambrill John Geddes Thomas Simpson |
LOH 1960 | Itálie (ITA) Luigi Arienti Franco Testa Mario Vallotto Marino Vigna | Tým sjednoceného Německa (EUA) Bernd Barleben Peter Gröning Manfred Klieme Siegfried Köhler | Sovětský svaz (URS) Arnold Belgardt Leonid Kolumbet Stanislav Moskvin Viktor Romanov |
LOH 1964 | Tým sjednoceného Německa (EUA) Lothar Claesges Karlheinz Henrichs Karl Link Ernst Streng | Itálie (ITA) Vincenzo Mantovani Carlo Rancati Luigi Roncaglia Franco Testa | Nizozemsko (NED) Henk Cornelisse Gerard Koel Jaap Oudkerk Cor Schuuring |
LOH 1968 | Dánsko (DEN) Gunnar Asmussen Mogens Jensen Per Jørgensen Reno Olsen | Západní Německo (FRG) Udo Hempel Karlheinz Henrichs Jürgen Kissner Karl Link | Itálie (ITA) Lorenzo Bosisio Cipriano Chemello Giorgio Morbiato Luigi Roncaglia |
LOH 1972 | Západní Německo (FRG) Günther Schumacher Jürgen Colombo Günter Haritz Udo Hempel | Německá demokratická republika (GDR) Uwe Unterwalder Thomas Huschke Heinz Richter Herbert Richter | Velká Británie (GBR) William Moore Michael Bennett Ian Hallam Ronald Keeble |
LOH 1976 | Západní Německo (FRG) Peter Vonhof Gregor Braun Hans Lutz Günther Schumacher | Sovětský svaz (URS) Viktor Sokolov Vladimir Osokin Alexandr Perov Vitalij Petrakov | Velká Británie (GBR) Ian Hallam Ian Banbury Michael Bennett Robin Croker |
LOH 1980 | Sovětský svaz (URS) Viktor Manakov Valerij Movčan Vladimir Osokin Vitalij Petrakov | Německá demokratická republika (GDR) Gerald Mortag Uwe Unterwalder Matthias Wiegand Volker Winkler | Československo (TCH) Theodor Černý Martin Penc Jiří Pokorný Igor Sláma |
LOH 1984 | Austrálie (AUS) Michael Grenda Kevin Nichols Michael Turtur Dean Woods | Spojené státy americké (USA) David Grylls Steve Hegg Patrick McDonough Leonard Nitz | Západní Německo (FRG) Reinhard Alber Rolf Gölz Roland Günther Michael Marx |
LOH 1988 | Sovětský svaz (URS) Vjačeslav Jekimov Artūras Kasputis Dmitrij Něljubin Gintautas Umaras | Německá demokratická republika (GDR) Carsten Wolf Steffen Blochwitz Roland Hennig Dirk Meier | Austrálie (AUS) Scott McGrory Dean Woods Brett Dutton Wayne McCarny Stephen McGlede |
LOH 1992 | Německo (GER) Stefan Steinweg Andreas Walzer Guido Fulst Michael Glöckner Jens Lehmann | Austrálie (AUS) Stuart O'Grady Brett Aitken Stephen McGlede Shaun O'Brien | Dánsko (DEN) Jan Petersen Michael Sandstød Ken Frost Jimmi Madsen Klaus Nielsen |
LOH 1996 | Francie (FRA) Chistophe Capelle Philippe Ermenault Jean-Michel Monin Francis Moreau | Rusko (RUS) Eduard Gricun Nikolaj Kuzněcov Alexej Markov Anton Šantyr | Austrálie (AUS) Brett Aitken Stuart O'Grady Timothy O'Shannessey Dean Woods |
LOH 2000 | Německo (GER) Guido Fulst Robert Bartko Daniel Becke Jens Lehmann | Ukrajina (UKR) Guozheng Liu Sergij Matvějev Alexander Symoněnko Oleksandr Feděnko | Velká Británie (GBR) Paul Manning Chris Newton Bryan Steel Bradley Wiggins |
LOH 2004 | Austrálie (AUS) Graeme Brown Brett Lancaster Brad McGee Luke Roberts | Velká Británie (GBR) Steve Cummings Rob Hayles Paul Manning Bradley Wiggins | Španělsko (ESP) Carlos Castaño Sergi Escobar Asier Maeztu Carlos Torrent |
LOH 2008 | Velká Británie (GBR) Ed Clancy Paul Manning Geraint Thomas Bradley Wiggins | Dánsko (DEN) Casper Jørgensen Jens-Erik Madsen Michael Mørkøv Alex Nicki Rasmussen Michael Færk Christensen | Nový Zéland (NZL) Sam Bewley Hayden Roulston Marc Ryan Jesse Sergent Westley Gough |
LOH 2012 | Velká Británie (GBR) Ed Clancy Geraint Thomas Steven Burke Peter Kennaugh | Austrálie (AUS)} Jack Bobridge Glenn O'Shea Rohan Dennis Michael Hepburn | Nový Zéland (NZL) Sam Bewley Aaron Gate Marc Ryan Jesse Sergent |
LOH 2016 | Velká Británie (GBR) Edward Clancy Steven Burke Owain Doull Bradley Wiggins | Austrálie (AUS) Alexander Edmondson Jack Bobridge Michael Hepburn Sam Welsford | Dánsko (DEN) Lasse Norman Hansen Niklas Larsen Frederik Madsen Casper von Folsach |
LOH 2020 | Itálie (ITA) Simone Consonni Filippo Ganna Francesco Lamon Jonathan Milan | Dánsko (DEN) Lasse Norman Hansen Niklas Larsen Frederik Rodenberg Rasmus Pedersen | Austrálie (AUS) Kelland O'Brien Sam Welsford Leigh Howard Luke Plapp |
Sprint (jednotlivci)
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 1896 | Paul Masson Francie (FRA) | Stamatios Nikolopoulos Řecko (GRE) | Léon Flameng Francie (FRA) |
LOH 1900 | Georges Taillandier Francie (FRA) | Fernand Sanz Francie (FRA) | John Henry Lake Spojené státy americké (USA) |
1904 | Nebyl na programu LOH | ||
LOH 1908 | Závod prohlášen za neplatný, ve finále byl překročen časový limit | ||
1912 | Nebyl na programu LOH | ||
LOH 1920 | Maurice Peeters Nizozemsko (NED) | Horace Johnson Velká Británie (GBR) | Harry Ryan Velká Británie (GBR) |
LOH 1924 | Lucien Michard Francie (FRA) | Jacob Meijer Nizozemsko (NED) | Jean Cugnot Francie (FRA) |
LOH 1928 | Roger Beaufrand Francie (FRA) | Antoine Mazairac Nizozemsko (NED) | Willy Hansen Dánsko (DEN) |
LOH 1932 | Jacobus van Egmond Nizozemsko (NED) | Louis Chaillot Francie (FRA) | Bruno Pellizzari Itálie (ITA) |
LOH 1936 | Toni Merkens Německo (GER) | Arie van Vliet Nizozemsko (NED) | Louis Chaillot Francie (FRA) |
LOH 1948 | Mario Ghella Itálie (ITA) | Reginald Harris Velká Británie (GBR) | Axel Schandorff Dánsko (DEN) |
LOH 1952 | Enzo Sacchi Itálie (ITA) | Lionel Cox Austrálie (AUS) | Werner Potzernheim Německo (GER) |
LOH 1956 | Michel Rousseau Francie (FRA) | Guglielmo Presenti Itálie (ITA) | Dick Ploog Austrálie (AUS) |
LOH 1960 | Sante Gaiardoni Itálie (ITA) | Leo Sterckx Belgie (BEL) | Valentino Gasarella Itálie (ITA) |
LOH 1964 | Giovanni Pettenella Itálie (ITA) | Sergio Bianchetto Itálie (ITA) | Daniel Morelon Francie (FRA) |
LOH 1968 | Daniel Morelon Francie (FRA) | Giordano Turrini Itálie (ITA) | Pierre Trentin Francie (FRA) |
LOH 1972 | Daniel Morelon Francie (FRA) | John Nicholson Austrálie (AUS) | Omar Pchakadze Sovětský svaz (URS) |
LOH 1976 | Anton Tkáč Československo (TCH) | Daniel Morelon Francie (FRA) | Hans-Jürgen Geschke Německá demokratická republika (GDR) |
LOH 1980 | Lutz Heßlich Německá demokratická republika (GDR) | Yave Cahard Francie (FRA) | Sergej Kopylov Sovětský svaz (URS) |
LOH 1984 | Mark Gorski Spojené státy americké (USA) | Nelson Vails Spojené státy americké (USA) | Cutomu Sakamoto Japonsko (JPN) |
LOH 1988 | Lutz Heßlich Německá demokratická republika (GDR) | Nikolaj Kovš Sovětský svaz (URS) | Gary Neiwand Austrálie (AUS) |
LOH 1992 | Jens Fiedler Německo (GER) | Gary Neiwand Austrálie (AUS) | Curt Harnett Kanada (CAN) |
LOH 1996 | Jens Fiedler Německo (GER) | Marty Nothstein Spojené státy americké (USA) | Curt Harnett Kanada (CAN) |
LOH 2000 | Marty Nothstein Spojené státy americké (USA) | Florian Rousseau Francie (FRA) | Jens Fiedler Německo (GER) |
LOH 2004 | Ryan Bayley Austrálie (AUS) | Theo Bos Nizozemsko (NED) | René Wolff Německo (GER) |
LOH 2008 | Chris Hoy Velká Británie (GBR) | Jason Kenny Velká Británie (GBR) | Mickaël Bourgain Francie (FRA) |
LOH 2012 | Jason Kenny Velká Británie (GBR) | Grégory Baugé Francie (FRA) | Shane Perkins Austrálie (AUS) |
LOH 2016 | Jason Kenny Velká Británie (GBR) | Callum Skinner Velká Británie (GBR) | Děnis Dmitrijev Rusko (RUS) |
LOH 2020 | Harrie Lavreysen Nizozemsko (NED) | Jeffrey Hoogland Nizozemsko (NED) | Jack Carlin Velká Británie (GBR) |
Sprint (družstva)
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 2000 | Francie (FRA) Florian Rousseau Arnaud Tournant Laurent Gané | Velká Británie (GBR) Chris Hoy Craig MacLean Jason Queally | Austrálie (AUS) Gary Neiwand Sean Eadie Darryn Hill |
LOH 2004 | Německo (GER) Jens Fiedler Stefan Nimke René Wolff | Japonsko (JPN) Tošiaki Fušimi Masaki Inoue Tomohiro Nagacuka | Francie (FRA) Mickaël Bourgain Laurent Gané Arnaud Tournant |
LOH 2008 | Velká Británie (GBR) Chris Hoy Jason Kenny Jamie Staff | Francie (FRA) Grégory Baugé Kévin Sireau Arnaud Tournant | Německo (GER) René Enders Maximilian Levy Stefan Nimke |
LOH 2012 | Velká Británie (GBR) Philip Hindes Chris Hoy Jason Kenny | Francie (FRA) Grégory Baugé Michaël D'Almeida Kévin Sireau | Německo (GER) René Enders Maximilian Levy Robert Förstemann |
LOH 2016 | Velká Británie (GBR) Philip Hindes Jason Kenny Callum Skinner | Nový Zéland (NZL) Eddie Dawkins Ethan Mitchell Sam Webster | Francie (FRA) Grégory Baugé Michaël D'Almeida François Pervis |
LOH 2020 | Nizozemsko (NED) Jeffrey Hoogland Harrie Lavreysen Roy van den Berg | Velká Británie (GBR) Jack Carlin Jason Kenny Ryan Owens | Francie (FRA) Florian Grengbo Rayan Helal Sébastien Vigier |
Externí odkazy
- (anglicky) Přehled medailistů - muži keirin
- (anglicky) Přehled medailistů - muži omnium
- (anglicky) Přehled medailistů - muži stíhací závod (družstva)
- (anglicky) Přehled medailistů - muži sprint
- (anglicky) Přehled medailistů - muži sprint družstev
Cyklistika na letních olympijských hrách | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
LOH | Athény 1896 • Paříž 1900 • St. Louis 1904 • Londýn 1908 • Stockholm 1912 • Antverpy 1920 • Paříž 1924 • Amsterdam 1928 • Los Angeles 1932 • Berlín 1936 • Londýn 1948 • Helsinky 1952 • Melbourne 1956 • Řím 1960 • Tokio 1964 • Ciudad de México 1968 • Mnichov 1972 • Montréal 1976 • Moskva 1980 • Los Angeles 1984 • Soul 1988 • Barcelona 1992 • Atlanta 1996 • Sydney 2000 • Athény 2004 • Peking 2008 • Londýn 2012 • Rio de Janeiro 2016 • Tokio 2020 • Paříž 2024 | ||||||
Seznamy medailistů |
|
Portály: Cyklistika