Llista de medallistes olímpics de luge
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de luge:
Medallistes
Categoria masculina
Individual
Edició | Or | Argent | Bronze |
Innsbruck 1964 detalls | Thomas Köhler | Klaus Bonsack | Hans Plenk |
Grenoble 1968 detalls | Manfred Schmid | Thomas Köhler | Klaus Bonsack |
Sapporo 1972 detalls | Wolfgang Scheidel | Harald Ehrig | Wolfram Fiedler |
Innsbruck 1976 detalls | Dettlef Günther | Josef Fendt | Hans Rinn |
Lake Placid 1980 detalls | Bernhard Glass | Paul Hildgartner | Anton Winkler |
Sarajevo 1984 detalls | Paul Hildgartner | Sergey Danilin | Valery Dudin |
Calgary 1988 detalls | Jens Müller | Georg Hackl | Yuri Kharchenko |
Albertville 1992 detalls | Georg Hackl | Markus Prock | Markus Schmidt |
Lillehammer 1994 detalls | Georg Hackl | Markus Prock | Armin Zöggeler |
Nagano 1998 detalls | Georg Hackl | Armin Zöggeler | Jens Müller |
Salt Lake City 2002 detalls | Armin Zöggeler | Georg Hackl | Markus Prock |
Torí 2006 detalls | Armin Zöggeler | Albert Demtschenko | Mārtiņš Rubenis |
Vancouver 2010 detalls | Felix Loch | David Möller | Armin Zöggeler |
Sotxi 2014 detalls | Felix Loch | Albert Demchenkor | Armin Zöggeler |
Pyeongchang 2018 detalls | David Gleirscher | Chris Mazdzer | Johannes Ludwig |
Pequín 2022 detalls | Johannes Ludwig | Wolfgang Kindl | Dominik Fischnaller |
Parelles
Edició | Or | Argent | Bronze |
Innsbruck 1964 detalls | Àustria Josef Feistmantl Manfred Stengl | Àustria Reinhold Senn Helmut Thaler | Itàlia Walter Aussendorfer Sigisfredo Mair |
Grenoble 1968 detalls | RDA Klaus Bonsack Thomas Köhler | Àustria Manfred Schmid Ewald Walch | RFA Wolfgang Winkler Fritz Nachmann |
Sapporo 1972 detalls | RDA Horst Hörnlein Reinhard Bredow | no es concedí | RDA Klaus Bonsack Wolfram Fiedler |
Itàlia Paul Hildgartner Walter Plaikner | |||
Innsbruck 1976 detalls | RDA Hans Rinn Norbert Hahn | RFA Hans Brandner Balthasar Schwarm | Àustria Rudolf Schmid Franz Schachner |
Lake Placid 1980 detalls | RDA Hans Rinn Norbert Hahn | Itàlia Peter Gschnitzer Karl Brunner | Àustria Georg Fluckinger Karl Schrott |
Sarajevo 1984 detalls | RFA Hans Stangassinger Franz Wembacher | Unió Soviètica Yevgeny Belousov Aleksandr Belyakov | RDA Jörg Hoffmann Jochen Pietzsch |
Calgary 1988 detalls | RDA Jörg Hoffmann Jochen Pietzsch | RDA Stefan Krausse Jan Behrendt | RFA Thomas Schwab Wolfgang Staudinger |
Albertville 1992 detalls | Alemanya Stefan Krausse Jan Behrendt | Alemanya Yves Mankel Thomas Rudolph | Itàlia Hansjörg Raffl Norbert Huber |
Lillehammer 1994 detalls | Itàlia Kurt Brugger Wilfried Huber | Itàlia Hansjörg Raffl Norbert Huber | Alemanya Stefan Krausse Jan Behrendt |
Nagano 1998 detalls | Alemanya Stefan Krausse Jan Behrendt | Estats Units Chris Thorpe Gordon Sheer | Estats Units Mark Grimmette Brian Martin |
Salt Lake City 2002 detalls | Alemanya Patric Leitner Alexander Resch | Estats Units Mark Grimmette Brian Martin | Estats Units Chris Thorpe Clay Ives |
Torí 2006 detalls | Àustria Andreas Linger Wolfgang Linger | Alemanya André Florschütz Torsten Wustlich | Itàlia Gerhard Plankensteiner Oswald Haselrieder |
Vancouver 2010 detalls | Àustria Andreas Linger Wolfgang Linger | Letònia Andris Šics Juris Šics | Alemanya Patric Leitner Alexander Resch |
Sotxi 2014 detalls | Alemanya Tobias Arlt Tobias Wendl | Àustria Andreas Linger Wolfgang Linger | Letònia Andris Šics Juris Šics |
Pyeongchang 2018 detalls | Alemanya Tobias Wendl Tobias Arlt | Àustria Peter Penz Georg Fischler | Alemanya Toni Eggert Sascha Benecken |
Pequín 2022 detalls | Alemanya Tobias Wendl Tobias Arlt | Alemanya Sascha Benecken Toni Eggert | Àustria Thomas Steu Lorenz Koller |
Categoria femenina
Individual
Categoria mixta
Equips mixtos
Prova | Or | Argent | Bronze |
2014 Sotxi detalls | Alemanya Natalie Geisenberger Felix Loch Tobias Arlt Tobias Wendl | Rússia Tatiana Ivanova Albert Demchenko Alexander Denisyev Vladislav Antonov | Letònia Elīza Tīruma Mārtiņš Rubenis Andris Šics Juris Šics |
Pyeongchang 2018 detalls | Alemanya Natalie Geisenberger Johannes Ludwig Tobias Wendl Tobias Arlt | Canadà Alex Gough Samuel Edney Tristan Walker Justin Snith | Àustria Madeleine Egle David Gleirscher Peter Penz Georg Fischler |
Pequín 2022 detalls | Alemanya Natalie Geisenberger Johannes Ludwig Tobias Wendl Tobias Arlt | Àustria Madeleine Egle Wolfgang Kindl Thomas Steu Lorenz Koller | Letònia Elīza Tīruma Kristers Aparjods Mārtiņš Bots Roberts Plūme |
Enllaços externs
- (anglès) Cercador Olímpic